HANGİ LİSEYE GİTMELİYİM?

Hangi lise bana daha uygun diyenler buraya! 👩‍🎓 LGS’ye 5 ay kala lise hedefimizi belirliyoruz. İşte liseler ile ilgili bilmen gerekenler. 👇

Tonguç Plus’ta LGS hazırlığına hız kesmeden devam ediyoruz. 🚀 Sınava 5 ay kala hangi liseye gitmek istediğimize de karar veriyoruz. Bu kararın senin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. 😎 Peki, sen LGS maratonunda senin için en doğru lise hangisi biliyor musun?

      📢 Öncelikle bilmelisin ki ülkemizde geleceğini şekillendirirken, ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim imkânı sunan; Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı liseler vb. lise türleri mevcuttur.

 

 

🕵️ Gel Merak Ettiğin Liseleri İnceleyelim. Senin İçin En Doğru Liseyi Belirleyelim! 🎯

 

İlk Durağımız Anadolu Liseleri: 

💭 Türkiye’de en çok bulunan ikinci lise türü, Anadolu liseleridir. Anadolu liseleri 4 yıl veya hazırlık yılı ile birlikte 5 yıl sistemiyle öğrenci yetiştirir. Bu liseler genellikle; Matematik – Fen, Türkçe – Matematik, Türkçe – Sosyal ve Yabancı Dil alanlarında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için uygundur.

      📢 LGS hedefin bir Anadolu lisesi ise, seçmeyi planladığın alanın şehrinde bulunan hangi liselerde olduğunu öğrenmelisin.

 

Sıra Geldi Sosyal Bilimler Liselerine:

💭 Genel olarak sosyal bilimler ve edebiyat konusunda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için uygundur. Sosyal bilimler liselerinde: Hukuk, sosyoloji, psikoloji, felsefe, edebiyat gibi bölümler için gerekli olan; dilsel ve sosyal zekayı kazanabilirsin.

 

Gelelim, Fen Liselerine:

💭 LGS Tayfa son zamanlarda, “Fen lisesinde hangi bölümler var?” diye soruyor. Hemen söyleyelim; fen ve matematik alanında yeteneklerini geliştirebileceğin alanlar var. Tıp ve mühendislik dallarında eğitim almayı hedefliyorsan fen liseleri tam sana göre. Buradan mezun olduktan sonra bilim dünyasının nabzını tutan bir bilim insanı olacağına eminiz.

 

Son Durağımız İmam Hatip Liseleri:

💭 Temel İslam bilimleri ve hafızlık eğitimlerinin yer aldığı lise türüdür. Tercih listeni oluştururken Anadolu İmam Hatip liselerini de incelemelisin. Bu liselerde Anadolu ve imam hatip liselerinin müfredatları birleştirilerek eğitim verilmektedir. Sanat, spor, yabancı dil eğitimleri, fen ve sosyal bilimler alanlarında eğitim veren Anadolu imam hatip liseleri ile eğitim planını oluşturabilirsin.

      📢 Sakın unutma; seçtiğin lise sana bir gelecek planı sunuyor. Bu yüzden gelecekte edinmeyi düşündüğün mesleğe göre bir lise seçmeye öncelik vermelisin.

 

Gel, Hayallerini Süsleyen Lise Nasıl Olmalı; Görelim 🕵️

 

📌 Gelecekte ne olmak istediğin kadar yeteneklerin de önemli. Sosyal, sayısal veya dil alanlarından hangisinde daha yeteneklisin keşfet. 😎 Bu sayede yeteneklerine uygun bir lise seçebilirsin.

📌 Tercih edeceğin lisenin eğitim müfredatını incelemelisin. 📚 Bu sana alan seçiminde yol gösterici olacaktır. Örneğin; yabancı dil eğitimi vermeyen bir lisede okurken İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği gibi bölümleri kazanmak senin için daha zor olacaktır. Doğru liseden, doğru üniversiteye ve hayalindeki mesleğe ulaşabilirsin. 👩‍🎓

📌 Liselerin akademik başarılarını keşfetmek için geçmiş yıllardaki mezunlarının başarılarını incelemek gerekir. Bu liseden mezun olanlar hangi üniversiteleri kazanmış biraz göz atmalısın. 💻🕵️‍♀️

📌 Elbette tüm hayatımız üniversite hazırlığı ve akademik başarı değil. 😉 Tercih etmek istediğin lisede hangi sosyal etkinlikler, rehberlik bölümü çalışmaları, yabancı dil programları, alan seçimi ve meslek seçimi destek programları, uluslararası iş birlikleri var; öğrenmelisin. 🌞

📌 Sınıfların kalabalık olmaması, okulun eğitim için uygun fiziki yapıya sahip olması, laboratuvar, sosyal etkinlik alanları, sanat ve spor alanlarının olması iyi bir eğitim için çok önemlidir.🎭🧗‍♂️

📌 Dersliklerin ferah, aydınlık, temiz olması, derslik sayısı da bilmen gereken konular arasında. 👩‍🏫

 

💭 “Kaç puanla hangi liseye girilir” 2021 yılında LGS öğrencilerimizin en çok merak ettiği sorular arasında yerini aldı.

      🏆 Sen “Seçtiğim lise bana uygun mu?”, “Bu lisenin akademik başarısı benim için yeterli mi?”, “Sosyal faaliyetler yeterli mi?” gibi soruları sormayı da unutma. Geleceğin, mutlu yarınlar ve başarı senin elinde. 🎯 İyi bir lise iyi bir üniversite için atılacak en önemli adımlardan biri. Gel bu adımı birlikte atalım, eğitim hayatında mutlak başarıyı hedefleyelim. 🎢 Haydi, sen de bize katıl! 👇