2021 LGS KILAVUZU YAYIMLANDI! 📢

LGS ile ilgili merak ettiğin her şey 2021 LGS başvuru kılavuzunda yer alıyor. İşte kılavuzda yer alan bilgiler. 👇

Tonguç Akademi ailesi olarak LGS kılavuzunu incelerken LGS Tayfa'dan gelen soruları cevaplamaya özen gösterdik. İşte, sınava girecek öğrencilerimizin merakla yanıtını beklediği o sorular. 🕵️‍♀️

 

2021 LGS başvurusu ne zaman başlıyor?

📌 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2021 Liselere geçiş sınavı başvuru kılavuzuna göre; başvurular 5 – 14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezi olarak yapılacak.

📌 E-Okul sistemine kayıtlı tüm 8.Sınıf öğrencilerin için başvurular Bakanlık tarafından gerçekleştirildiği için öğrencilerin ayrıca bir işlem yapması gerekmiyor. Merkezi Sınav başvuruları; yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrencileri kapsamıyor.

 

2021 LGS giriş yeri ne zaman belli olacak?

📌 Öğrencilerin kimlik bilgileri, sınava giriş yeri, salonu ve sıra numarası gibi bilgilerin yer aldığı ‘Sınav Giriş Belgesi’ 27 Mayıs 2021 tarihinde e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden ilan edilecek.

📌 Fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren okul müdürleri tarafından mühürlenerek onaylanacak. Onaylanan belge, öğrencinin sınava gireceği salonda ve sırada hazır bulundurulacak.

 

LGS’ye gireceğim gün kaçta sınav salonunda olmalıyım?

📌 Öncelikle unutma ki geçerli kimlik belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.

📌 Sınav salonuna girmeden önce gerçekleşecek kimlik kontrolü için en geç 09.00’da sınava gireceğin binada hazır olmalısın.

📌 Sınavın başlamasından itibaren ilk 15 dakika içerisinde sınav binasına gelen ve ‘sınav komisyonunca sınava girmesi uygun olan öğrenciler’ sınava katılabilir. Yani, 09.45’e kadar sınava gireceğin okuldaki komisyonun onayı ile sınava girme hakkın var. Sen yine de geç kalmamak için planlı ol! ⏰

📌 Sınavın ilk 30 ve son 15 dakikasında sınav salonundan çıkamayacaksın. 

 

LGS'de kalem verilecek mi?

📌 Sınavda kalem verilmeyecek. Yani soru çözmen için gerekli olacak kalem, silgi ve kalemtıraşı yanında götürmelisin. 

📌 Yanında en az iki adet kurşun kalem, leke bırakmayan yumuşak silgi ve kalemtıraş da bulundurmalısın. Kurşun kalemlerin koyu siyah ve yumuşak olmasına dikkat et. 

 

6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecek LGS konuları belli oldu mu?

Kılavuzda sınavın kapsamı da açıklandı. LGS soruları; her branç için 8.Sınıf öğretim programında belirlenen kazanımlar esas alınarak hazırlanacak. Yani; senin de zaten bildiğin gibi Türkçe 'Dil Bilgisi' konuları hariç, 8.Sınıf müfredatının tamamından sorumlusun.

 

📢 “2021 LGS’de hangi dersler var?” ve “LGS kaç oturumdan oluşuyor?” sorularının cevabı da burada:

 

📌 Sınav iki oturumdan oluşacak. Oturumların her ikisi de aynı gün gerçekleşecek.

📌 Birinci oturum sözel alan derslerinden oluşacak. 6 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleşecek sınavın birinci oturumu 09.30’da başlayacak. Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturumda soruları çözmek için 75 dakikan olacak.

📌 İkinci oturum sayısal alan derslerinden oluşacak. 6 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleşecek sınavın bu oturumu 11.30’da başlayacak. Sayısal alanda 40 sorudan oluşan birinci oturumda soruları çözmek için 80 dakikan olacak.

 

2021 LGS puan hesaplaması için branşların kat sayıları nasıl olacak?

📌 2020 LGS’de olduğu gibi bu yılda Türkçe, matematik ve fen bilimleri sorularının katsayıları 4 olarak belirlendi. İnkılap tarihi, din kültürü ve yabancı dil sorularının katsayıları ise, 1 olarak açıklandı.

📌 LGS puanın hesaplanırken; sınavda yaptığın netler bu katsayılarla çarpılacak. Katsayıları bil ama her ders ve branşa aynı özenle çalışmaya devam et!

 

2021 LGS sonuçları ne zaman belli olacak?

📌 Merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzuna göre sonuçlar 30 Haziran 2021’de açıklanacak.

📌 Kılavuzda 2021 lise kontenjanlarına da yer verildi. Sen de yaşadığın şehirdeki liselerin kontenjanını öğrenmek istersen, www.meb.gov.tr internet adresinden kılavuza ulaşabilirsin.

 

🚀 LGS Kılavuzu detaylarını birlikte inceledik.  Artık başvuru sürecinde ve sınav gününde seni neler bekliyor, biliyorsun. Zaten Tonguç Plus ayrıcalıkları ile sınava çoktan hazırsın. Başarı seninle olsun. 😊

 

Bu arada hâlâ Tonguç Plus’lu olmadıysan, haydi hemen aramıza katıl. Seni bekleyen ayrıcalıklar hakkında bilgi almak için hemen tıkla! 👈 Ailemize katılmanı heyecanla bekliyoruz.