2021 LGS TÜRKÇE SORULARI NASIL OLACAK?

LGS hazırlıklarına yön verecek tüyolarla 2021 LGS Türkçe soru dağılımını inceliyoruz! 🕵️‍♂️

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Şubat Ayında yaptığı açıklamadan sonra LGS Tayfa için “2021 LGS Matematik Soruları Nasıl Olacak? haberini hazırladık. Fark ettik ki 2021 LGS’ye girecek öğrencilerimiz bu haberden çokça fayda sağladı. Biz de hiç zaman kaybetmeden LGS Türkçe incelemesi yapmaya karar verdik.

 

İşte 2021 LGS Türkçe soruları hakkında bilmen gerekenler:

 

📌 Senin için hazırladığımız “LGS Konu – Soru Dağılım” görselinde de gördüğün gibi sınavda en çok soru gelen kısım ‘Anlam Bilgisi’.

📌 Bu yüzden ‘Anlam Bilgisi’ konularına daha çok  çalışmayı tercih edebilirsin. Sınav başarını artırmak için mutlaka bol bol paragraf sorusu, tablo – grafik yorumlama sorusu ve yeni nesil soru çözmelisin.

📌 Anlam bilgisi ünitesinde yer alan; sözcükte anlam, cümlede anlam, parçada ve paragrafta anlam konularını Tonguç Plus’la tamamladığında “Başarının anahtarını kaptım bile.” dediğini tahmin edebiliyoruz.

📌 Artık sınav çalışmalarında hangi konu çıkar diye düşünerek vakit kaybetmeden konu eksiklerini tamamlamaya odaklanmalısın.

 

 

📌 Kısaca tekrar edelim: LGS’ye anlam bilginin ağırlıklı olarak karşına çıkacağını bilerek hazırlanmalısın. 2021 LGS'de 'Dil Bilgisi' konularından sorumlu olmayacaksın. 

📌 Anlam bilgisi konularının yanında; deyimler, atasözleri, metin türleri, söz sanatları, yazım kuralları ve noktalama işaretlerini en iyi şekilde öğrenmelisin. Senin için hazırladığımız birbirinden özel konu anlatımı ile bunu başarabilirsin!  

📌 Sakın unutma! LGS’de 20 Türkçe sorusu var. Türkçe soruları, sınavda katsayısı en fazla olan sorular arasında. Tüm bunların yanında, her Türkçe sorunun katsayısının aynı olduğunu bilerek her konuya yeterli zamanı ayırmalısın. Tonguç Plus ailesinin bir parçası olarak hak ettiğin gibi, LGS’de en iyi sonucu almayı hedeflemelisin! 🎯

Hedefine ulaşmak için eğitimin yeni nesil hali Tonguç Akademi’de sen de Tonguç Plus’lu olabilirsin. Detaylı bilgi almak için hemen tıkla! 👈

 

İşte, Herkesin Aklındaki O Soru: “LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım?”

 

👉 Harika bir LGS çalışma programı ile hazırlıklarına devam ediyorsun. Aklına takılan soruları da yorumlara yazıyorsun. İşte o sorulara öğretmenlerinin verdiği cevaplar:

 

Paragraf sorularını nasıl çözmeliyim?

💭 Dikkat dikkat! Paragraf sorularının sırrı çözüldü: Önce soru kökünü okumalısın. Senden istenileni öğrendiğine göre şıklara da bir göz atabilirsin. Soruyu okudun, şıkları okudun, istenileni kavradın. Artık paragrafı okumalı, önemli yerlerin altını çizmeli ya da işaretleyiciler koymalısın. İşte bu kadar, artık cevap zihninde canlandı. Git ve doğru şıkkı şıp diye işaretle!

 

Uzun sorulardan korkuyorum. Ne yapmalıyım?

💭 Öncelikle sorulardan korkmak diye bir şey yok! Sen her şeyin en iyisini yaparsın, çünkü bunun için Tonguç’la birlikte çok çalışıyorsun! Ayrıca, daha önce uzun soruların en kolay sorular olduğunu duymuş muydun? Gözünü korkutan uzun soruları dikkatle okuyarak anlamaya çalıştığında basitçe çözüme ulaştığını göreceksin. Bu arada stresten kurtulmak ve motivasyonunu artırmak için “LGS Rehberlik” köşesindeki eğitimleri seyredebilir, endişelerini kolayca giderebilirsin.

 

Ders çalışma alanım nasıl olmalı?

💭 Dikkatini dağıtacak nesneleri etrafından uzaklaştır! Temiz, düzenli, sade, sessiz ve sana ait bir alanda ders çalışmalısın. Sosyal medyadan, mesajlaşmalardan ve arkadaşlarından; ders bitene kadar uzak kalmalısın. Böylece konuları daha kısa zamanda, kolay bir şekilde anladığını ve çalışmalarının daha verimli hale geldiğini keşfedeceksin.

 

Beslenme alışkanlıklarım gerçekten sınav başarımı etkiliyor mu?

💭 Elbette etkiliyor! Sağlıksız gıda olarak adlandırabileceğimiz besinlerle karnını doyurursan bağışıklık sistemine zarar verebilirsin. Böylece derslerden ve başarıdan uzaklaşırsın. Ailen izin verdiği takdirde, arada küçük kaçamaklar yapabilirsin. Ancak unutma ki; “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

 

Aklında daha pek çok soru olduğunu biliyoruz. Bu yüzden yeni LGS haberleri ve LGS’ye nasıl çalışırım soruları ile yanında olacağız. Bildirimleri takip etmeyi unutma, haberleri sakın kaçırma! 📢

 

Başarı ancak onun için çalışanların hakkıdır!” Sen de 8.Sınıf LGS Aboneliği ile çalış, Tonguç Akademi’de başarını garanti altına al. Birlikte çalışmak, başarmak ve her zaman yüksek başarıyı hedeflemek için sen de aramıza katıl. Tonguç Plus’lu olmak için hemen tıkla! 👈