8.SINIF DİL BİLGİSİ

Dil Bilgisi ünitesinden; 2019'da 3, 2020'de 3 soru çıktı! 😎

FİİLİMSİLER ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:17:09 )

Fiilimsiler ile 8.Sınıfın son Türkçe ünitesine başlıyoruz. Buraya kadar geldiğine göre artık eğitimleri tamamlamakta zorlanmayacaksın! İşte “Fiilimsi” konu anlatımı burada. Acele etme, fiilimsi eklerini öğreneceğin “İsim Fiil” eğitimini dikkatle izle. “Sıfat Fiil” ve “Zarf Fiil” için de ayrı ayrı köklerden bahsedeceğiz. Tonguç fiilimsileri eklerinden kolayca ayırabildiğini söylüyor. Bu taktiği unutma! Senin için hazırladığımız alıştırmalarda cümleleri tamamlayan kelimeler, “Fiilimsi mi, Çekimli Fiil mi?” ayırt edebilir misin? Eğitime başla ve Tonguç ile birlikte sen de dene!

CÜMLENİN ÖGELERİ ( 8 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:15:26 )

Haydi tüm motivasyon ve dikkatinle derse odaklan! “Cümlenin Ögeleri Giriş” eğitimiyle sana harika bir yöntem öğretmek istiyoruz! Öğrendiğin yöntemle, cümlelerde “Özne”yi kolayca bulabileceksin. “Nesne”lerin 2 bölümde incelendiği dersi de çok seveceksin. Pratik yollarla “Zarf Tamlayıcısı” ve “Yer Tamlayıcısı”nı bulmaya hazır ol. Tonguç cümleyi ögelerine ayırdı, “Yüklem” ile ilgili son bilgileri almak için senin eğitime başlamanı bekliyor. Fiil cümlelerinde vurgu yükleme en … ögedir! Boşluğu doldurmak için “Cümlede Vurgu ve Ara Söz” dersine tıkla! Cümlenin ögeleri sorularını çözmek için eğitimleri tamamladıysan, Türkçe konusunda bilgelik kazanmak üzeresin!

FİİL ÇATISI ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 44:40 )

Hangi cümlelerde “Fiil Çatısı” özelliği aranır? Bunu öğrenmek için hemen eğitime tıkla. Sınav tarzı sorular bu konuyu pekiştirmen için sana çok yardımcı olacak. Konu anlatımı kadar soru çözümlerinin de önemli olduğunu sakın unutma.

CÜMLE ÇEŞİTLERİ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 40:10 )

Yüklemine, yüklemin yerine, anlamına ve yapısına göre “Cümle Çeşitleri” vardır. Bunları ayırt etmek ve sınavda karıştırmamak için bilmen gereken her şey bu eğitimde seni bekliyor. Öğrendiklerinle sınavda fark yaratmak istediğini biliyoruz. “Cümle Çeşitleri Soru Çözme Taktikleri” tam da bunun için öğretmenlerimiz tarafından özel olarak hazırlandı. Haydi sen de hemen eğitimi Tonguçla!

ANLATIM BOZUKLUKLARI ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 36:05 )

Anlatım Bozuklukları 8.Sınıfın son Türkçe konusu! “Anlama Dayalı Anlatım Bozuklukları” eğitimini 12 dakikada izlemen ve bilgi yüklemesiyle karşılaşman için özenle hazırladık. Bunları bildikten sonra “Dil Bilgisine Dayalı Bozukluklar” konusunu da merak edeceksin. Tebrikler, üniteyi bitirdin! Gerektiğinde konu tekrarı yapmak için seni yine bekliyoruz. Şimdilik sorularla devam edebilirsin.

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı