8.SINIF ANLAM BİLGİSİ

Anlam Bilgisi ünitesinden; 2019'da 14, 2020'de 12, 2021'de 20 soru çıktı! 🕵️‍♀️

TÜRKÇEDE NELER VAR? ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 05:59 )

8. Sınıf Tonguç Plus'a özel Türkçe eğitimleri ile başlıyor! 🚀 Bu sene Türkçe dersinde neler öğreneceksin, hiç merak ettin mi? Biz senin için tüm yılın konularını inceledik. 8. sınıfta “Anlam Bilgisi” ünitesiyle başlayan serüvenin “Söz Sanatları ve Metin Türleri” ünitesiyle devam edecek. Ayrıca "Yazım ve Noktalama" ünitesini çok seveceğine de eminiz. Bu eğitim yılı boyunca Tonguç Plus ailesi olarak yanında olduğumuzu sakın unutma. O zaman haydi, daha fazla beklemeden “Türkçede Seni Neler Bekliyor” içeriğiyle ilk eğitimini Tonguçla! 🤗

SÖZCÜKTE ANLAM ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:05:59 )

Sınava hazırlanan 8.Sınıflar, “Sözcükte Anlam” ile başlayan Türkçe konu anlatımlarına hoş geldiniz! Gerçek, mecaz ve terim anlamları çoktan çözdüğünü biliyoruz. Sana bu eğitimde soyut ve somut anlamdan da söz edeceğiz. Ayrıca yansıma, ikileme, kavram alanı ve söz öbekleriyle bilgimize bilgi katacağız. “Deyimler ve Atasözleri” anlatımı da eğitimlerimiz arasında seni bekliyor. Sınavlarda fark yaratmak isteyen Tonguç kankaları için “Sözcükte Anlam ve Soru Çözme Teknikleri” eğitimi hazırladık. Haydi sen de hemen eğitime başla.

CÜMLEDE ANLAM ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:04:21 )

Sıra geldi cümlede anlam 8.Sınıf konusuna! Hangi cümlenin ‘eğer’ anlamı taşıdığını bulmak ve cümle türlerini öğrenmek için hemen “Cümlede Anlam – I” eğitimini izle. Olasılık, beklenti, varsayım, onay cümleleri arasındaki farkı öğrenmek için 2. eğitimi izlemeyi de unutma. Akıcı bir Türkçe kullanarak kendini daha iyi ifade etmek için “Anlatım Nitelikleri” eğitiminde Tonguç seni bekliyor. Karışık bir sırada verilen kelimeleri anlamlı bir cümle haline getirebiliyor musun? “Cümle Oluşturma ve Tamamlama” dersini dinlediğinde bunun aslında basit bir bulmaca olduğunu göreceksin. Bu sayede artık soruları çözerken de zorlanmayacaksın! Şimdi “Cümlede Kavram ve Duygular” konusunu da dikkatle dinle. “Bütün tatil boyunca bir tanecik mi kitap okumuş?” sorusunun azımsama mı yoksa bıkkınlık mı bildirdiğini öğren!

PARÇADA ANLAM ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:18:07 )

Okuduğunu anlamak ve yorumlamak için ihtiyacın olan her şey burada! İlk konumuzda, bir parçada yazarın anlatmak istediklerini kolayca keşfetmen için “Ana Düşünce ve Yardımcı Düşünceler”e yer verdik. Bu eğitimi inceledikten sonra, öğretmenlerimizin hazırladığı “Paragraf Sorularını Hızlı Çözme Yöntemleri” içeriğini de mutlaka izle. Dersi can kulağı ile dinlemeni tavsiye ediyoruz, çünkü pratik bilgiler LGS’de hız kazanmanı sağlayacaktır. Paragrafları okurken “Parçada Anlam, Anlatım ve Yapı” bütünlüğüne dikkat et. “Sözel Mantık ve Tablo Yorumlama” eğitimi sana yeni nesil soruların çözümünde yol gösterici olacak. Yeni nesil soruları artık daha kolay çözeceksin! Sınav tarzı sorularla öğrendiklerinin LGS başarısına ne kadar etkili olacağını da görebilirsin.

PARÇADA ANLATIM ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 17:45 )

Gördün mü, eğlenerek ve öğrenerek ünitenin sonuna geldik! Anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yollarını öğrenerek eksik bilgin olmadan yeni üniteye geçebilirsin. Bunun için “Anlatım Biçimleri” eğitimiyle çalışmaya başlayabilirsin. Konu bütünlüğünü bozmadan iki bölüme ayırdığımız eğitimler sayesinde, zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden “Düşünceyi Geliştirme Yolları”nı öğreneceksin!

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı