6.SINIF DİL BİLGİSİ

Edat, ünlem, bağlaç bizi de bağlar mı hocam?

SÖZCÜKTE YAPI ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 35:02 )

Sözcüğün anlamlı en küçük parçasına kök denildiğini hatırlıyor musun? “Sözcük Yapısı” dersinde öğrenmeni istediğimiz başka bilgiler de var. Mesela artık; isim kök ile fiil kök arasındaki ilişkiyi bilmenin vakti geldi. Bu ünitede öğrendiklerinden sonra çekim ekleri ve yapım eklerine de bakışın değişecek. “Ekler” eğitiminde yapım eklerinin bambaşka özellikleriyle karşılaşacaksın. Çokluk eki, iyelik eki, hâl ekleri ve çok daha fazlasını öğrenerek 6.sınıf bilgelik seviyesini ulaşmak için hazır ol!

İSİM (AD) ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 05:48 )

İsim deyince aklına ilk ne geliyor? Özel isimler mi? Gel, “İsim (Ad)” dersinde cins isimleri, çoğul isim, tekil isim, topluluk ismi, soyut ve somut isim kavramlarını derinlemesine inceleyelim.

SIFAT (ÖN AD) ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 12:56 )

İsimlerin özelliklerini belirtmek için kullandığın sözcükler neler? Beyaz, uzun kulaklı, küçük, beş, şu, kıvırcık, nasıl, yaşlı, mavi kelimelerini kullanarak belirtebileceğin isimler aklına gelmeye başladı bile, değil mi? Öyleyse, “Sıfat (Ön Ad)” dersi için hazırsın.

İSİM TAMLAMALARI ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 12:30 )

Tamlamalar” eğitimine katıldıktan sonra aklına ilk gelen isim tamlamasını yoruma yaz! Eğitimde isim tamlaması ile sıfat tamlaması arasındaki farklara dikkat çektik. Sen de eğitimi dikkatle dinle ve farklılıklarını keşfederek tamlamaları kolayca ayırt etmeyi öğren.

ZAMİRLER ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 08:40 )

İsimlerin yerini tutan kelimelere adıl denir. “Zamirler”i yani, adılları incelediğimiz eğitime hazır ol. Sözcük ve ek biçimindeki zamirleri kolayca ayırt etmeyi öğreneceğin harika bir eğitim için Tonguç’la birlikte seni bekliyoruz.

EDAT, BAĞLAÇ, ÜNLEM ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 09:36 )

En çok kullandığın bağlaç hangisi? Sakın bize ip deme! Dikkat et sonunda ünlem olan cümlede ciddi bir uyarı var. “Edat, Bağlaç, Ünlem” bu yıl öğrenmen gereken konular arasında. Haydi, hemen eğitime başla.

EMOJİLERLE SERİSİ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 12:25 )

Yepyeni eğlenceli içeriğimiz "Emojilerle Serisi" ile karşınızdayız! Bizler emojileri kullanarak Kitapları, Dizi-Filmleri, Atasözlerini ve Deyimleri anlatmaya çalışacağız, siz de emojileri kullanarak doğru cevapları tahmin etmeye çalışacaksınız. Sen de konuyla ilgili bulduğun emojileri yorumlara yazmayı unutma :)