5.SINIF ANLAM BİLGİSİ

Sözcük, cümle derken paragrafta anlamı anladın mı?

TÜRKÇEDE NELER VAR? ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 06:08 )

5. Sınıf Tonguç Plus'a özel Türkçe eğitimleri ile başlıyor! 🚀 Bu sene Türkçe dersinde neler öğreneceksin, hiç merak ettin mi? Biz senin için tüm yılın konularını inceledik. 5. sınıfta “Anlam Bilgisi” ünitesiyle başlayan Türkçe serüvenin “Yazım ve Noktalama” ünitesiyle devam edecek. Bu yıl “Dil Bilgisi” ünitesini de çok seveceğine eminiz. Bu eğitim yılı boyunca Tonguç Plus ailesi olarak yanında olduğumuzu sakın unutma. O zaman haydi, daha fazla beklemeden “Türkçede Seni Neler Bekliyor” içeriğiyle ilk eğitimini Tonguçla! 🤗

SÖZCÜKTE ANLAM ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 37:30 )

Anlam bilgisi ünitesiyle 5.Sınıf Türkçe dersine başlıyoruz! Kelimelerin gerçek, mecaz ve terim anlamları arasındaki farklı “Sözcükte Anlam I” eğitiminde öğreniyoruz. Eş anlam, zıt anlam ve sesteş terimleri de daha önce kulağınıza çalınmış olsa gerek. Gelin, “Sözcükte Anlam II” dersinde bu terimler ve çok daha fazlasını Tonguç ile birlikte öğrenelim. Ne demişler, ‘Yaşamak solumak değil, çalışmaktır.’ Sahi bu sözü kim söylemiş? Bu bir atasözü mü, deyim mi, yoksa özdeyiş mi? Öğrenmek için bir an önce “Deyim, Atasözleri ve Özdeyişler” eğitimine başla!

CÜMLEDE ANLAM ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 30:08 )

Sıra geldi, “Öznel ve Nesnel Yargı” konusuna. Siz de eğitimi izledikten sonra, birkaç örnek cümle kurun. Kurduğunuz cümleler, kişisel görüş, duygu ve düşünce içeriyor mu? Yoksa herkes için doğruluğu kanıtlanabilir mi karşılaştırın. Bu kavramları yeterince iyi anladığınızda, “Duygusal ve Abartılı İfadeler” dersine geçin. Şimdi cümlede anlamın belki de en güzel konusu, “Neden-Sonuç, Amaç-Sonuç, Koşul-Sonu” için hazırız. Bu eğitimde cümlelere doğru soruları sorarak aldığımız yanıtları inceleyeceğiz. Cümle çeşitlerini ise, “Cümlede Anlam” eğitiminde öğreneceğiz.

PARAGRAFTA ANLAM ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 42:47 )

Okuduğun metinlerin “Ana Düşünce ve Yardımcı Düşünce” kavramlarını kolayca bulmak için bu eğitim pusulan olacak. Paragrafların bölümlerini anlattığımız “Paragrafta Yapı” eğitimini izleyerek sen de kendi yazılarını yazmaya başlamak ister misin? Başlangıç için okuduğun bir kitabın özetini giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde yer alması gereken detaylara göre yazabilirsin. Sınav hazırlıkları için birbirinden özel taktikleri “Paragraf Sorularını Hızlı Çözme Yöntemleri” dersinde bulabilirsin. Haydi, hikayelerin gizemini “Hikayenin Unsurları – 5N 1K – Hikayede Anlatıcı” eğitiminde keşfet. Bu ünitede öğrendiklerini “Tablo – Grafik ve Görsel Yorumlama” konusunda bir araya getir. Bizden söylemesi, eğitimi tamamladığında sözel mantık sorularını nasıl çözeceğini de keşfetmiş olacaksın.

Çalışma Kağıdı
;