4.SINIF ANLAM BİLGİSİ

Beni bir tek sen anladın sen de yanlış anladın, Tonguç...

SÖZCÜKTE ANLAM ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 53:29 )

Merhaba 4.Sınıflar! Bazen her şey göründüğü gibi değildir. Sözcüklerin; gerçek, mecaz ve terim anlamları olabilir. Sen de “Sözcükte Anlam” eğitimini izlediğinde, bir sözcüğün birçok farklı anlamda kullanabileceğini fark edeceksin! Üstelik eğitimde; sesteş, eş anlam ve zıt anlam gibi önemli konulardan da söz ediyoruz. Tonguç ile birlikte öğrendiklerini pekiştirmen için “Sözcükte Anlam 2 / Çözmemiz Gereken 10 Temel Soru” içeriğini hazırladık. Bu eğitimlerle ikileme, pekiştirme ve sözcüklerin alfabetik sıralanmasını da öğrendikten sonra “Deyimler” tam da öğrenmen gereken konu! Haydi, durma hemen eğitime başla.

CÜMLEDE ANLAM ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 33:06 )

Nasıl cümle kuruyorsun? İş, oluş veya yargı bildiren kelimeyi cümlenin sonuna mı, yoksa ortasına mı getiriyorsun? Artık senin de kurduğun cümlelerin türünü bilmenin zamanı geldi. Bunun için hemen, “Cümle Anlamı” eğitimine katılmalısın. Ayrıca sebep sonuç ilişkisi veya karşılaştırma anlamı taşıyan cümleler hakkında da bilgi sahibi olmak için “Sebep Sonuç Karşılaştırma” eğitimini izlemelisin. Tonguç’un en sevdiği kısma geçmeden atasözü ve özdeyiş arasındaki farkı öğrenmek için hazır ol. Sence ‘Akan su yosun tutmaz’ atasözü müdür? Yoksa özdeyiş mi? Öğrenmek için hemen “Atasözleri ve Özdeyişler” içeriğine tıkla!

PARAGRAFTA ANLAM ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:18:37 )

Sıra ‘Paragrafta Anlam’ konusuna geldi! Bu bölümde sana okumak kadar önemli bazı konulardan söz etmek istiyoruz. Hikayenin tüm yapı unsurları ve çok daha fazlasını öğrenmek için hemen “Metinde Anlam Yönü” dersine tıkla. Artık metnin ana düşüncesini bulmak senin için de çok eğlenceli olacak. Okuduğunu daha iyi anlamak için bilmen gerekenleri öğrendiğine göre, hemen metin oluşturma adımlarına geçelim. Cümle kurarken bilmen gereken taktiklerle hazırladığımız “Metnin Yapı Yönü” eğitimini aşağıda seni bekliyor. Aklına gelen “Düşünceyi Geliştirme Yolları” nelerdir? Biz eğitimde; tanımlama, karşılaştırma, örneklendirme, tanık gösterme, benzetme ve sayısal verilerden yararlanma yollarına yer verdik.