9.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATINA GİRİŞ

Edebiyat parçaladım senin için Tonguç!

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATINA GİRİŞ ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:13:02 )

9.Sınıf Türk dili ve edebiyatı dersine giriş yapıyoruz. Birlikte eğitimleri Tonguçluyor, yepyeni bilgiler ediniyoruz. Eğitimlere başlamadan önce ise, “Edebiyat nedir” sorusunu cevaplıyoruz. Duygu, düşünce ve olayları, insanlarda estetik duygular uyandıracak şekilde dil aracılığıyla anlatmaya edebiyat denir. Üstelik edebiyat yalnızca dil aracılığıyla anlatılmaz, söz ve yazı aracılığıyla da anlatılır. Bu yüzden güzel sanatların işitsel yani sese ve söze dayalı dalları arasında yer alır. Detaylar, “Güzel Sanatlarda Edebiyatın Yeri” eğitiminde seni bekliyor. Tarih, sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi bilim dalları ile edebiyatın nasıl bir ilişkisi vardır? Bizden söylemesi, “Edebiyatın Bilimlerle İlişkisi” senin tahmin ettiğinden daha fazla. Bir de “Metinlerin Sınıflandırılması” dersini izle. Sözlü ve yazılı anlatımın alt dallarını incelediğimiz eğitimde kısa notlar tutmayı ihmal etme. Hatta sınıflandırma tablosu ile “Türk Edebiyatının Dönemleri” eğitiminde yer alan tabloyu çiz ve duvarına as.

İLETİŞİM VE DİLİN İŞLEVLERİ ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 12:52 )

Dil göstergesi ve dil dışı göstergeyi inceleyeceğimiz “İletişim” dersi için hazır ol. Bu derste iletişim ögelerini ve kavramlarını da öğreneceksin. İletişim ve dilin işlevleri konu anlatımı sayesinde pek çok yeni bilgi edineceksin. “Dilin işlevleri nelerdir?” sorusuna ise ikinci eğitimde yanıt bulacaksın. İşte senin için hazırladığımız, “Dilin İşlevleri” eğitimi! 👇

DİLİN ÖNEMİ ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 22:48 )

Dilin, milleti oluşturan bireyleri birbirine bağlayan bir güç olduğunu sakın unutma! Dilin kullanımından doğan türleri olsa da dil, iletişimin temelidir. Şimdi “Dilin Kullanımından Doğan Türleri ve İletişim Türleri” eğitiminde ağız, şive, lehçe, argo, jargon ve standart dili keşfetmelisin. Sen de iletişimin ögeleri, bağlam ve çok daha fazlasını öğrenmek için hemen eğitime tıkla!

METİN ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 25:54 )

Sözcük, cümle, paragraf, metin şeması ile “Metin” ve “Edebi Metin”leri inceliyoruz. Hazırsan, 9.Sınıfın birinci ünitesini “Düşünceyi Geliştirme Yolları ve Anlatım Özellikleri” konu anlatımı ile tamamlıyoruz. Artık sen de yazdığın metinlerde; sayısal verilerden yararlanma, alıntılama, örneklendirme, karşılaştırma, duygulardan yararlanma gibi yöntemler kullanabileceksin!