9.SINIF TARİH VE ZAMAN

Tarih ve Zaman

İNSANLIĞIN HAFIZASI TARİH ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 46:56 )

Yepyeni bilgilerle ufkunu açacak lise tarih dersine başlıyoruz! Tarih sevenler burada mı? Sevmeyenler hemen kaçmasın, çünkü insanlığın hafızası tarih 9.Sınıfta herkese tarihi sevdirecek bir anlatımla karşınızda! Bu derste seni, tarihin konusu ve tarih biliminin yöntemleri bekliyor. “İnsanlığın Hafızası Tarih” konu anlatımı için hemen eğitime tıkla. Peki, bilim dallarının birbiri ile olan ilişkilerini biliyor musun? Şimdi bak bakalım “Tarihe Yardımcı Bilim Dalları” hangileri…

NEDEN TARİH ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 17:26 )

Tarih birliği, din inanışları, devlet yapıları ve coğrafi birliktelik ülkü birliği oluşmasını sağlar. Milli ve toplumsal kimliğin oluşmasında ana etken ise, dildir. Peki, milletin ortak hafızası ne demektir? Gelin tüm bunları “Neden Tarih?” eğitiminde birlikte öğrenelim.

ZAMANIN TAKSİMİ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 55:01 )

Saat ve takvim olmasaydı, zamanı nasıl anlamlandırırdın? Gece ile gündüzü güneşe bakarak anlamak zamanı anlamak için yeterli olur muydu? Aslında, insanlığın ortaya çıkışı ile birlikte “Zaman Taksimi” de oluşturulmaya başlamıştı. Asırlar, çağlar ve devirler de işte böyle oluştu. Gelin dersimizde bu konu ile ilgili önemli detayları inceleyelim. Bu arada “Türklerin Kullandığı Takvimler” nelerdir? İkinci eğitimde Türklerin kullandığı takvimler ve özellikleri yer alıyor. Yüzyıl hesaplama ve geçmişten günümüze zaman anlayışları da eğitimde seni bekliyor. Burada M.Ö. ve M.S. kavramlarını keşfederek zaman taksimi konusunda daha da uzmanlaşacaksın. Artık soru çözümleriyle bilgini taçlandırmanın zamanı geldi. Yeni nesil sorular, “Taktiklerle Soru Çözümü” ve değerlendirme testinde seni bekliyor.