9.SINIF İNSANLIĞIN İLK DÖNEMLERİ

Nedir bu? İnsanlığın kısa tarihi mi?

İNSANLIĞIN İLK İZLERİ ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:03:05 )

İnsanlığın ayak izlerini takip ederek kabileler, devletler, medeniyetler kurmaya ve çağ atlamaya hazır ol! İnsanlığın ilk izleri denildiği zaman zihninde ne canlanıyor? Bu ünitede insanlığın ilk dönemlerini keşfetmek için insanın tabiatla mücadelesini, sosyal ilişkilerini ve inançlarını inceliyoruz. “İnsanlığın İlk Dönemleri” konu anlatımı ile eski yerleşim yerleri, mezarlar, tapınaklar ve doğal çevreyi araştırmaya başlıyoruz. Dikkatle dinlemen gereken üç eğitimden sonra “Taktiklerle Soru Çözümü” de seni bekliyor.

YAZININ GELİŞİMİ ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 13:31 )

“Âlim unutmuş, kalem unutmamış.” “Söz uçar yazı kalır.” Yazı ile ilgili senin aklına gelen bir söz var mı? Yoksa, eğitime geçelim. “Yazının Gelişimi” eğitiminde yazının ne kadar değerli olduğunu birlikte keşfedeceğiz. Kil tabletler, semboller, çivi yazısı ve yazılı kültürün başlangıcı ile insanlığın tarihi devirlere geçişinin yolculuğuna hazır ol.

YERLEŞİK İNSAN VE MEDENİYET ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 37:53 )

Tonguç İlk Çağ dönemine bir keşif yapmak için hazırlanıyor. Sen de Tonguç ile birlikte M.Ö. 3200 yılına gitmeye ne dersin? Urkagina Yasaları, Hammurabi Kanunları, dünyanın bilinen ilk meydan savaşı olan Kades Savaşı, paranın bulunması, imparatorlukların yıkılması ve daha pek çok olayı kronolojik sıra ile inceleyeceğiz. “İlk Çağ’da Başlıca Medeniyet Havzaları I ve II” eğitimlerinde medeniyetten medeniyete, savaştan savaşa geçeceğiz. Harika bilgilerle donanacağın ve bir o kadar keyifli eğitimlerde seni bekliyoruz! 👇

DOĞA, İNSAN VE GÖÇ ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 23:09 )

İnsan neden göç eder? Konar – göçer ve avcı – toplayıcı toplulukları inceleyeceğimiz “İnsan ve Göç” dersinde göçlerin nedenlerini keşfedeceğiz. Ege göçlerini incelediğimiz eğitimde; insanlığın ilk dönemlerinde gerçekleşen göçleri, yaşam tarzlarını anlayarak öğreneceğiz. Göç ve yaşam tarzlarından söz etmişken “İlk Çağ’ın Tüccar Toplulukları”na değinmeden olmaz. İşte karşında Asurlular! Sen de ilk koloni ticareti, Lidyalılar, Fenikeler ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için eğitime tıkla!

KANUNLAR DOĞUYOR ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 09:45 )

İnsanlık yüzyıllardır; sözlü hukuk, töre, yasa, kanun, akıl, gelenek ve kutsal kitaplar ile belirli kurallara göre yaşamıştır. Peki, ilk yazılı kanun örnekleri ne zaman ortaya çıkmıştır? Sümer yazıları ve kil tabletlere kadar eskiye gideceğimiz eğitimde seni bekliyoruz. Tonguç ile birlikte “Kanunlar Doğuyor” eğitimini dikkatle dinle. Önemli bilgileri not almayı unutma!