5.SINIF ETKİN VATANDAŞLIK

Eğitim, sağlık ve daha yaşanabilir bir dünya için el ele…

HALKA HİZMET VEREN KURUMLAR ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 49:19 )

5.Sınıf sosyal bilgiler “Halka Hizmet Veren Kurumlar” konu anlatımı ile hız kesmeden devam ediyor! Tonguç kankalarınla birlikte öğrenmeye devam ettiğin bu ünitede seni “Eğitime Gönül Verenler” de bekliyor. Eğitime gönül veren denildiğinde ilk aklına gelen kurum veya vakıf hangisi oldu? Hemen cevabı yorumlara yazabilirsin. Ayrıca Kızılay ve LÖSEV gibi her koşulda yanımızda olarak “Yalnız Değilsiniz” diyen kurumları da incelemeden eğitimi tamamlama. “Yaşanabilir Bir Çevre İçin” TEMA gibi doğaya gönül vermen gerektiğini de unutma. Daha güzel bir dünya ve aydınlık bir gelecek için “Gönüllüyüz”! Sen de eğitimleri tamamladın ve gönüllü oldun mu?

YAŞADIĞIM YERİN YÖNETİMİ - HAKLARIMIZ ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 35:44 )

Vali, kaymakam, muhtar ve belediye başkanı nerelerde görev yapar biliyor musun? Senin yaşadığın yerde saydıklarımızdan hangisi görev yapıyor? Tonguç ile birlikte soruların cevabını bulmanın tam zamanı! Yepyeni bilgiler keşfetmek için merkezi ve yerel yönetimleri anlattığımız “Yaşadığım Yerin Yönetimi” eğitimi seni bekliyor. Artık yaşadığımız yerin yönetiminde kim ya da kimler sorumludur biliyoruz. Sırada “Temel Haklarımızı Öğrenelim” eğitimi ile yaşama, düşünce, katılım, seçme ve seçilme hakkında sahip çıkmak var! Tüm temel haklarını biliyor musun? Unutma ki bir vatandaş olarak haklarını bilmen çok önemli!

BAYRAĞIMIZ VE İSTİKLAL MARŞI ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 35:35 )

İşte, Tonguç’un çok merak ettiği konuya geldik. Tonguç, son birkaç gündür “Bayrağımız ve İstiklal Marşımız neden önemlidir?” sorusuna cevap arıyor. Biz bu sorunun cevabını senin de öğrenmeni istiyoruz. İlk eğitimde “Bağımsızlık Sembolümüz Bayrağımız” hakkında harika bilgilerle seni bekliyoruz. Söyle bakalım: Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan, “Milli Marşımız İstiklal Marşı”nın bestecisi kimdir? Bir eğitimi daha başarı ile tamamladığına göre “Ankara Ankara Güzel Ankara” konu anlatımına geçebilirsin. Eğitimde Anadolu’nun tam kalbinde yer alan Ankara hakkında pek çok bilgi edineceksin. Şimdi, “Dil bir milletin hafızasıdır” sözünü kimin söylediğini hatırla ve TDK ile ilgili bildiklerini düşün. Artık “Ses Bayrağımız Türkçe” eğitimini anlamak için hazırsın…

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı