8.SINIF ÜÇGENLER VE EŞLİK BENZERLİK

Üçgenler ve Eşlik Benzerlik ünitesinden; 2018'de 3, 2019'da 2 soru çıktı!

ÜÇGENLER ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:46:57 )

Geometri denildiğinde ilk aklına gelen geometrik şekil hangisi? Bu ünitede sana üçgende açıortay, kenarortay ve yüksekliği anlatacağız. Tonguç ile birlikte yepyeni bilgiler edinmeye hazırsan, “Üçgende Yardımcı Elemanlar” eğitimine başla. Sırada üçgenler ve eşlik benzerlik ünitesinin en eğlenceli konusu “Üçgen Eşitsizliği” var. Eşitsizlikleri keşfettikten sonra üçgenlerin açıları ve kenarları arasındaki büyüklük küçüklük ilişkisini dikkatle incele. İşte “Üçgenlerde Açı - Kenar İlişkisi” hakkında bilmen gerekenler! Şimdi sen de üçgen çizebilmek için gereken şartları öğren ve bu şartları kullanarak “Üçgen Çizimi” yapmayı dene!

PİSAGOR BAĞINTISI ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:05:21 )

Pisagor Teoremini daha önce duymuş muydun? Gel, belki de üçgenlerdeki en temel ve önemli teoremlerden bir tanesi olan; Pisagor bağıntısı ile tanışalım! “Pisagor” ile ilgili birbirinden özel bilgilerin yer aldığı ilk eğitim seni bekliyor. Hipotenüsün ne olduğunu öğrendiğine göre, “Pisagor Problemleri”ni çözerken zorlanmayacaksın. Artık “Pisagor Uygulamaları” konusu ile dik üçgenlerde işlem yapmaya başlayabilirsin. Üstelik gerçek hayatta karşına çıkabilecek benzer problemleri de kolayca çözümleyebilirsin. Son eğitimde yer alan üçgenleri incele, bak bakalım verilenler “Dik Üçgen mi, Değil mi?

EŞLİK VE BENZERLİK ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 24:30 )

Üçgenler ve Eşlik Benzerlik 8. Sınıf 5. Ünitesinde yer alan önceki konuları tamamladıysan, üçgen “Eşlik”lerini açılara bakarak incelemeyi sen de çok seveceksin! Tonguç, eğitimini hemen bitirdi. Hiç vakit kaybetmeden, “Benzerlik ve Benzerlik Oranları” dersine başladı. Sen hâlâ neyi bekliyorsun?

ÜÇGENLER KONU ÖZETİ ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 09:17 )

Üçgenler konusunu sevdin mi? Senin için hazırladığımız, “Üçgenler Konu Özeti”ni izleyerek bilgilerini pekiştirmelisin. LGS öncesi harika bir tekrar için hemen eğitime tıkla!