8.SINIF DÖNÜŞÜM GEOMETRİSİ VE GEOMETRİK CİSİMLER

Dönüşüm Geometrisi ve Geometrik Cisimler ünitesinden; 2018'de 3, 2019'da 3 soru çıktı!

DÖNÜŞÜM GEOMETRİSİ ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:01:45 )

Koordinat sisteminde bulunan noktaları ve bazı geometrik şekilleri hareket ettirmeye ne dersin? Senin için hazırladığımız Dönüşüm geometrisi konu anlatımı sayesinde; x – y eksenine veya orijine göre simetrik cisimlerin gösterimini öğrenmek üzeresin. Bunun için hemen “Yansıma” ve öteleme konularını incelemelisin. “Öteleme ve Ötelemeli Yansıma” konusunu incelerken Tonguç da yanında olacak! “Şekil Dönüşümleri”ni yaparken geometrik şekillerin koordinat sisteminde sağa, sola, aşağı ve yukarı taşınma hallerini çizmeyi mutlaka dene.

GEOMETRİK CİSİMLER ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:18:57 )

Geometrik cisimlere “katı cisimler” de denildiğini biliyor musun? Bu ünitede birlikte 3 boyutlu cisimleri inceleyeceğiz. Prizmaların, piramitlerin, silindirin ve koninin açınımını yapacağız. İlk dersimizde, “Prizmalar ve Açınımları” senin bekliyor. Küp, kare prizma ve üçgen prizma açınımlarının yer aldığı eğitimden sonra “Silindir Alanı ve Hacmi” ile ilgili hesaplar yapmak ister misin? Biz “Piramitler ve Açınımları” konusunda seninle birlikte Mısır’ı ziyaret edeceğimiz için çok heyecanlıyız! Peki, koni nedir? Haydi sen de “Koni Açınımı ve Yüzey Alanı” dersini dikkatle dinle.

GEOMETRİK CİSİMLERİN YÜZEY ALANLARI KONU ÖZETİ ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 13:24 )

Artık; dönüşüm geometrisini, geometrik cisimleri ve geometrik cisimlerin yüzey alanlarını hesaplamayı biliyorsun! Peki, senin için hazırladığımız özeti izledin mi? Özette LGS hazırlığı için unutmaman gereken değerli bilgiler seni bekliyor. Acele et!

Çalışma Kağıdı
;