7.SINIF GEOMETRİ

İstanbul'da Çekilmez Trafik, Konulardan En Sevdiğim Grafik

DOĞRULAR VE AÇILAR ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 54:20 )

Bu konumuzda doğruların oluşturduğu açılar ve bunların açıortaylarını, doğruların birbirlerine göre durumlarını içeren noktadaş doğrular ve kesen gibi bazı terimleri öğreneceğiz. Ayrıca Z ve M kurallarını kullanarak birbirine paralel olan iki doğru üzerindeki yöndeş açıları, iç ters ve dış ters açıları bulup, bu açıların birine olan eşitlik durumlarını inceleyeceğiz.

ÇOKGENLER ( 9 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:22:55 )

Üçgenlerle başlayan çokgenler maceramıza bu konuda kare, dikdörtgen, paralelkenar, yamuk, eşkenar dörtgen, beşgen ve altıgen gibi dörtgen ve çokgenlerimizi tanımakla devam ediyoruz. Köşegen kavramını öğrenip, bu çokgenlerin köşegenlerin özelliklerini, çevre ve alanları bulmayı öğreneceğiz. Ayrıca her bir çokgenin iç ve dış açılarını, bunların toplamlarını veren formülleri kullanacağız.

ÇEMBER VE DAİRE ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:00:06 )

Bu konumuzda, ilk olarak bir çemberin merkez açısını ve bu açının gördüğü yayın açısını bulmayı, çemberin çevresini ve merkez açısı belli herhangi bir çember yayının uzunluğunu bulmayı öğreneceğiz. Ayrıca herhangi bir dairenin alanını ve dairenin içerisindeki belli merkez açılara sahip daire dilimlerinin alanlarını da bulabileceğiz.