7.SINIF GEOMETRİ

Çok mu gen? Biyolojideki gibi mi, yoksa geometrinin kendi “gen”i mi var?

DOĞRULAR VE AÇILAR ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:33:26 )

7.Sınıf konu anlatımlarına geometri ile devam ediyoruz! Tonguç geometri öğrenmek konusunda çok heyecanlı. Doğrular ve açılar eğitimleri için not almaya hazırsan, sen de “Açıortay Çizme” dersine başla. Açılar hakkında yepyeni bilgiler edineceğin eğitimde, açı ölçer yardımı ile çizimler yapacağız. Aynı düzlemde yer alan doğruların; paralel, kesen veya kesişen olduklarını nasıl anlarız? Detaylı bilgi “İki Paralel ve Bir Kesen Doğrular” eğitiminde! Geometriyi eğlenceli hale getiren bazı kuralları da bilmenin zamanı geldi. Birbirine paralel olan iki doğru üzerindeki yöndeş açıları, iç ters ve dış ters açıları keşfettiğinde Z veya M kuralını kullanabilirsin. “Z, M, C ve Diğer Kurallar” için hemen eğitime tıkla. Sen de öğrendiklerini soru çözümlerinde kullanmak için hazırsın!

ÇOKGENLER ( 9 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:03:12 )

Çokgenlerle ilgili maceramıza üçgenleri tanıyarak başlamıştık. Maceranın bu bölümünde karşımıza bir de düzgün çokgenler çıkıyor! Bu yüzden “Düzgün Çokgenlerin Özellikleri” ve “Çokgenlerin Özellikleri” eğitimlerini cankulağı ile dinlemelisin. Bir çokgenin iç açıları toplamını, her bir iç ve dış açısının ölçüsünü bulmanı sağlayan formülleri bir köşeye not et! Şimdi en iyi bildiğin çokgenlerle eğitime devam edersen derse iyice ısınmış olacaksın. İşte karşında, “Kare ve Dikdörtgen”! Hazır konuya bu kadar hakim olmuşken “Paralelkenar”, “Eşkenar Dörtgen” ve “Yamuk” eğitimlerini de izle. Artık kenar, çevre ve alan hesaplamaları yapmaya ne dersin? “Kenar – Çevre – Alan İlişkisi ve Problemler” konu anlatımına tıkla! Tonguç harika bilgilerle dolu eğitimlerde seni bekliyor.

ÇEMBER VE DAİRE ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:00:05 )

Çember nedir? Daire nedir? Peki, ikisi arasındaki farkı biliyor musun? “Çember”, çap, yarıçap, merkez gibi terimlerle tanışmak için hemen ilk eğitime tıkla. Eğitimde çemberin merkez açısını ve bu açının gördüğü yayın açısını bulmayı öğreneceksin. Çemberin çevresini hesaplamak ve merkez açısı belli herhangi bir çember yayının uzunluğunu bulmak için ise, “Çemberin Çevresi ve Çemberin Parçasının Uzunluğu” eğitimine geçmelisin. Son eğitim “Daire”! Öğretmenini dikkatle dinle, bakalım daire dilimlerinin alanlarını bulabilecek misin?