6.SINIF DOĞAL SAYILAR VE KÜMELER

Doğal Sayılar ve Kümeler

DOĞAL SAYILARLA İŞLEMLER ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:42:18 )

5. sınıfta da gördüğümüz doğal sayıları daha da ayrıntılı öğreniyoruz. Nasıl mı? Dört işlemin ötesine geçip daha önce kare ve küp olarak öğrendiğimiz terimleri artık üslü ifadeler olarak göreceğiz. Doğal sayılarda hangi işlemin diğerine göre daha öncelikli (ÜPÇT) olduğunu, dağılma ve paranteze alma özelliklerini öğrenip, doğal sayılarla ilgili günlük hayat problemlerini hep beraber çözeceğiz.

ÇARPANLAR VE KATLAR ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:39:18 )

Çarpanlar ve katlar için 8. sınıfın (LGS’nin) ve tüm lise konularının en temel konularından biri olarak bakabiliriz ki ilerde bunu çok iyi anlayacaksınız . Bu konumuzda önce bir doğal sayının çarpanlarının (bölenlerinin) ve katlarının ne demek olduğunu ve bunların nasıl bulunduğunu öğreneceğiz. Daha sonra bölünebilme kurallarını (2,3,4,5,6, 9,10 sayıları ile) öğreneceğiz, Asal sayıları da tanıyarak, son olarak çarpanlar ve katları genişletip sayıların ortak çarpanlarını ve ortak katlarını bulacağız.

KÜMELER ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 52:50 )

Kümeler 6. sınıfta karşımıza ilk kez çıkan ve lise konularının çoğunun temelini oluşturan bir konu. Hepimiz ‘’küme’’ kavramını bir şekilde kullandık ama artık kümenin matematiksel anlamını, nelerin küme oluşturabileceğini nelerin oluşturamayacağını tam olarak öğrenip daha doğru kullanacağız.