6.SINIF ÇEMBER, GEOMETRİK CİSİMLER, HACİM VE SIVI ÖLÇME

Çember, Geometrik Cisimler, Hacim ve Sıvı Ölçme

ÇEMBER ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 29:48 )

Bu konumuza çember ve dairenin nasıl çizilebileceğini göstermekle ve tanımlarını yapmakla başlıyoruz. Çemberin merkezi, çapı, yarıçapı gibi terimleri öğrenip, bunlarla çeşitli işlem yapıp, kendi çemberimizi ve dairemizi çizeceğiz. Matematiğin en önemli sayısı olan π (pi) çember konusunda tanıyıp, π sayısını kullanarak çember ve daire şeklindeki bölgeleri çevrelerini hesaplamayı öğreneceğiz.

GEOMETRİK CİSİMLER VE HACİM ÖLÇME ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 38:57 )

Geometrik cisimlere; iki boyutlu geometriden, üç boyutlu geometriye geçiş konusu olarak bakabilirsiniz. Bu konumuzda küp, kare prizma ve dikdörtgenler prizması gibi 3 boyutlu cisimlerin açınımlarını yapıp bunların hacimlerini birim küplerden faydalanarak bulacağız. 3 boyutlu cisimlerin hacimleri ölçmek için cm3, dm3 , m3 gibi hacim ölçme birimlerini öğrenip bunları problem çözmede kullanacağız.

SIVILARDA ÖLÇME ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 10:59 )

Sıvı ölçme birimlerini aslında hacim ölçme birimleri olarak da tanımlayabiliriz. Ama sıvıların hacimlerini ölçerken artık kg, gr gibi kütle ölçüm birimlerinden çok sıvıların hacim ölçme birimleri olan litre, desilitre, santilitre ve mililitre ölçülerini öğrenip, bunları birbirlerine ve diğer hacim ölçme birimlerine dönüştürmeyi öğreneceğiz.