6.SINIF CEBİRSEL İFADELER VE VERİ İŞLEME

Bu x’i kim kaybetti ya?

CEBİRSEL İFADELER ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 28:02 )

Matematikte bilinmeyenlerin yer aldığı ve bilinmeyene x dediğimiz üniteye geldik. Daha önce x’in yer aldığı matematiksel ifadeler görmüş olabilirsin. Peki, neden bilinmeyene x dediğimizi biliyor musun? Biz söyleyelim, ilk olarak Arap alfabesindeki ‘şın’ harfi bilinmeyen yerine kullanılmış. Aynı zamanda ‘şeylan’ yani ‘şey’ kelimesinin baş harfi olarak da bilinen bu terim zamanla Latince tercümelerde x olarak kullanılmaya başlamış. Bazı kaynaklarda klasik Yunan dilinden ‘kai’ bağlacının eğik x harfi gibi yazılmasının bu duruma etki ettiğinden söz edilir. Gel şimdi bilinmeyen sayıyı temsil eden harf ya da sembollere değişken dediğimiz, değişken içeren ifadeleri inceleyelim. “Cebirsel İfadeler” eğitiminde seni bekliyoruz!

VERİ TOPLAMA, TABLO VE GRAFİKLER ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 26:46 )

Tonguç nasıl veri okunur merak ediyor. Haberlerde, ekonomide, yeni nesil sorularda sıkça gördüğü sütun grafiklerini tanımak istiyor. Biz de “Veri Toplama, Tablo ve Grafikler” eğitiminde veri okuma taktikleri ile seni bekliyoruz. Birlikte sütun grafiği gibi çeşitli grafiklerden ve tablolardan edindiğimiz verileri okumayı, anlamayı deniyor, hatta; verileri işleme dökme yeteneklerimizi geliştiriyoruz. Verileri grafiklere dönüştürmek için de hazır ol! 📊

VERİ ANALİZİ ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 32:37 )

Ünitenin bir önceki bölümünde; verileri okuduk, grafiğe dönüştürdük ve yorumladık. Artık veri analizi yapabiliriz! Çünkü grafik ve tablo okumayı öğrendikten sonra verileri anlamak da yorumlamak da kolaylaşır. Şimdi senin için hazırladığımız eğitimde “Aritmetik Ortalama ve Açıklık” gibi istatistik terimlerinden faydalanarak iki farklı veri grubunun karşılaştırmasını yapacağız.