11.SINIF TRİGONOMETRİ

Yeni müfredata uyumlu videolarımız ile seninleyiz 🤓

AÇI ÖLÇÜ BİRİMLERİ ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 26:41 )

Yönlü açılar, birim çember, açı ölçü birimleri ve esas ölçü konuları ile başladığımız Trigonometri 11.Sınıfın en renkli ünitesi. Trigonometri sözcüğü, Yunanca trigonon ve metron kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıkmış. Kelimelerin Türkçe karşılığı, üçgen ve ölçmek. Hazırsanız, mühendislik ve fizik alanında da sıkça kullanılan Trigonometriyi yakından tanımak için derse başlayalım. Haydi “Yönlü Açı, Açı Ölçü Birimleri ve Esas Ölçü” eğitimine tıkla.

TRİGONOMETRİK FONKSİYONLAR ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:08:26 )

Sinüs ve Cosinüs Fonksiyonları” ile çalışmalara başlamadan önce Trigonometrinin astronomiden çıkmış bir matematik konusu olduğunu bilmelisin. Tarihi Babiller ve Eski Mısırlara dayanan trigonometri, Sümerli astronomların bir çemberi 360 eşit parçaya bölerek açı ölçmesiyle hızla keşfedilmeye başlandı. Zamanla Eski Yunanlar ve Araplar da bu alanda çalıştı. Böylece “Tanjant ve Cotanjant Fonksiyonları” da ortaya çıktı. Trigonometri de her konu bir öncekine bağlı. Sen de “Sekant ve Kosekant Fonksiyonları”nı incelediğinde, sin, cos, cot ve tan ile ilişkilerini kolayca görebilirsin. Soruları kolayca çözmeni sağlayacak “İndirgenme Formülleri” burada! Akdeniz’in çevresinin ilk kez Abbasiler döneminde trigonometriyi kullanarak ölçüldüğünü biliyor muydun? Senin hesaplamalarında kolaylık sağlayacak formüller, “Sinüs ve Cosinüs Teoremi” dersinde.

TRİGONOMETRİK FONKSİYONLARIN GRAFİĞİ, PERİYODU ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:24:34 )

Sıra geldi, “Trigonometrik Fonksiyonların Grafiği, Periyodu” konusuna. Bölgelere göre trigonometrik fonksiyonların değerlerini ve yönlerini bulmaya hazır ol. Derste seni, dik üçgenlerde bazı açıların trigonometrik oranları ve ters trigonometrik fonksiyon örnekleri de bekliyor. Eğitimi tamamladıktan sonra, soru çözümü ile bilgini pekiştirmeyi unutma!