10.SINIF SAYMA VE OLASILIK

Kombinasyon da neymiş ben senin için tekrarlı permütasyon öğrendim!

MATEMATİKTE NELER VAR? ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 10:00 )

10. Sınıf Tonguç Plus'a özel matematik eğitimleri ile başlıyor! 😎 Bu sene matematik dersinde neler öğreneceksin, hiç merak ettin mi? Biz senin için tüm yılın konularını inceledik. 10. sınıfta “Sayma ve Olasılık” ünitesiyle başlayan öğrenme serüvenin “Sayılar ve Cebir” üniteleriyle devam edecek. Bu eğitim yılı boyunca Tonguç Plus ailesi olarak yanında olduğumuzu sakın unutma. O zaman haydi, daha fazla beklemeden Matematik Seni Neler Bekliyor içeriğiyle ilk eğitimine katıl! 👈

SIRALAMA VE SEÇME ( 11 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 03:39:08 )

10.Sınıfın 1.Matematik ünitesinde yer alan harika bilgiler için hazır ol! Bu konuyu sevmeni sağlayacak “Toplama Yoluyla Sayma” dersinde olasılık konusunun temellerini atacağımız, sıralama ve seçme eğitimi seni bekliyor. “Toplama yoluyla sayma yöntemi nedir?” sorunun cevabını artık biliyorsun. Şimdi, “Çarpma Yoluyla Sayma” dersine geçiyoruz. Eğitimden sonra; A şehrinden B şehrine, B şehrinden C şehrine ulaşmanı sağlayacak kaç farklı yol olduğunu hesaplamak senin için çok kolay olacak. Bizden söylemesi, “Sayı ve Kelime Oluşturma” bu ünitedeki en eğlenceli konular arasında! “Saymanın Temel Prensipleri” ve “Faktöriyel” dersleri sayesinde hem şimdiye kadar öğrendiklerini pekiştirecek hem de “Permütasyon” eğitimi için hazırlıklarını tamamlayacaksın. Sakın “Permütasyon 2 (Tekrarlı Permütasyon)” eğitimini izlemeyi unutma. Sıra permütasyon ile kombinasyon arasındaki farkları, geometrik kombinasyonu ve sorularını nasıl çözeceğini göreceğin 2 dersimizde. “Kombinasyon” derslerini de tamamladıysan Pascal üçgeni ile tanışmanın tam zamanı. Matematiğin en güzel konusu, “Binom Açılımı ve Pascal Üçgeni” hakkında detaylı bilgi için hemen sayfayı aşağı kaydır.

OLASILIK ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 38:44 )

William Shakespeare’in de dediği gibi, “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!” Gelin, biz de bir şeyin olmasının veya olmamasının matematiksel değerini hesaplamak için “Olasılık 1” dersine başlayalım. Bu eğitimde; örnek uzay, olay, imkansız olay ve kesin olay kavramlarını öğrendiğine göre, sırada ayrık olay ile ayrık olmayan olaylar var. Sen de bunun için hemen “Olasılık 2” dersine başla!

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı