10.SINIF SAYILAR VE CEBİR

Falında, tanım kümesinden değer kümesine bir yol var.

FONKSİYON KAVRAMI VE TANIMI ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:55:37 )

Değişken sayıları, yani girdileri alıp bir çıktı sayısı oluşmasını sağlayan kurallara fonksiyon denir. A’dan B’ye f fonksiyonu, f: A → B biçiminde gösterilir. A ve B, fonksiyonun tanım ve değer kümeleri olur. “Fonksiyonlar” hakkında söyleneceklerin bu kadar olduğunu düşünme. Henüz her şey yeni başlıyor. Detaylar ise, eğitimlerde seni bekliyor. Temel bilgileri edinmek için ilk eğitimi izlediysen, şimdi de 3 derste incelediğimiz “Fonksiyon Çeşitleri”ni öğrenmelisin. Birebir, içine, örten, sabit, birim, doğrusal, parçalı, eşit, tek ve çift fonksiyonları eğitimlerde bulabilirsin. “Fonksiyonlarda Dört İşlem” eğitiminden sonra, x → f(x) = y fonksiyonlarında hesaplamalar yapmayı seveceksin. Senin için hazırladığımız “Grafik Yorumlama (Düşey ve Yatay Doğru Testleri)” eğitiminde yer alan örneklerle ünitenin ilk bölümünü başarı ile tamamlamak üzeresin.

İKİ FONKSİYONUN BİLEŞKESİ VE BİR FONKSİYONUN TERSİ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 57:06 )

Geldik, “Fonksiyonlarda Bileşke İşlemi” konusuna. Sence fog(x) ve gof(x) bileşke fonksiyonlarının değer kümelerini nasıl bulunur? Öğrenmek için hemen eğitime başla. “Fonksiyonun Tersini Bulma” işleminin ne kadar kolay olduğunu, öğretmenin ve Tonguç ile birlikte görmeye hazır ol. ax + b fonksiyonunun tersini bulmak konusunda ustalaştığına göre, fonksiyon uzmanı da olmak için “Bileşke İşlemi ve Ters Fonksiyon Uygulamaları”nı da tamamlamalısın.

POLİNOMLAR ( 11 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 03:32:20 )

Polinomlar, ileri matematiğin temellerini attığımız 10.Sınıf konularından bir tanesi. Bilimde ve matematikte sıkça görülen polinomlar; kimyadan sosyal bilimlere, fizikten ekonomiye hemen her alanda problem çözmek için kullanılır. “Polinomların Tanımı ve Çeşitleri” ilk eğitimde seni bekliyor. Bilimsel çözüm yöntemlerine bir adım daha atmak için “Polinomlarda Değer, Katsayılar Toplamı ve Sabit Terim Bulma” dersini de izle. Elbette sırada “Polinomlarda Dört İşlem” var. Polinom bölmesi ile ilgili önemli adımlarını, “Polinomlarda Bölme İşlemi ve Bir Polinomun Sıfırı” dersinde bulabilirsin. Ortak çarpan parantezi, tam kare, iki kare farkı gibi önemli kavramlar ve “Çarpanlara Ayırma” tüm detayları ile eğitimlerde! 5 video eğitimden oluşan çarpanlara ayırma konusunu tamamladıktan sonra, “Rasyonel İfadelerin Sadeleştirilmesi” dersini de izle.

İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:19:50 )

ax2 + bx + c = 0 şeklinde ifade edilen denklemlere ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklemler denir. Neden mi? Sorunun cevabı ve çözüm kümesi “İkinci Dereceden Bir Denklemin Tanımı ve Çözüm Kümesi” eğitiminde saklı. Denklemin köklerini, “İki Kare Farkı ve Değişken Değiştirme” yöntemleri ile bulmayı da mutlaka öğren. “İkinci Dereceden Denklemlerin Çözüm Kümesini Bulma” dersinde, diskriminant formülü ile tanışmaya hazır ol. Sıra geldi, “Karmaşık Sayıların Tanımı”na! Z harfi ile sembolize edilen karmaşık sayıların, “Karmaşık Kökler ve Eşlenik”lerini öğrenmeden dersi tamamlama. İkinci dereceden denklemler yeni nesil sorularını kolayca çözmeni sağlayacak “Kökler ve Katsayılar Arasındaki Bağıntılar”ı da burada.

Çalışma Kağıdı
;