4.SINIF TARTMA, ÇEVRE-ALAN VE SIVI ÖLÇME

Her şeyi ölçme, tartma ve hesaplamanın zamanı geldi. 🧮

ÇEVRE ÖLÇME ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 46:05 )

Kare ve dikdörtgenin özelliklerini hatırla. Uzunluk ölçme birimlerini de bir önceki ünitede öğrendin. Şimdi bu bilgileri birleştirerek çevre ölçme eğitimine başlıyoruz. “Kare ve Dikdörtgenin Çevre Uzunluğu” dersinde seni bekliyoruz. Eğitimde yer verdiğimiz çevre ölçme sorularını gördüğünde öğrendiklerini uygulamakta hiç zorlanmayacaksın. Şimdi en sevdiğin oyun parkını bir düşün! Şekli dikdörtgene benziyor, değil mi? Sahi, sence parkın çevresini ölçsek kaç santimetredir? Haydi kağıt ve kalemlerini hazırla, çünkü bu derste hesap yapmayı sen de çok seveceksin! Problem çözme yeteneklerini geliştirmek için hazırladığımız soruları gördün mü? Bunun için hemen “Çevre Problemleri” eğitimine Tonguçla!

ALAN ÖLÇME ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 46:49 )

Bir şeklin iç kısmını ölçebilir misin? Mesela masa yüzeyi gibi düz ve pürüzsüz bir alanı birim karelere ayırsak, alan ölçümü yapmak çok kolay olmaz mı? Gel, “Düzlemsel Şekillerin Alanı” dersinde birim kareleri keşfedelim. Bu sayede çevre ve alan ölçümleri konusunda uzman bir Tonguç kankası olabilirsin! Şimdi de senin için hazırladığımız alan ölçme uzmanlık eğitimi ile karşındayız. İşte beklediğin “Kare ve Dikdörtgenin Alanı” eğitimi.

TARTMA ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 44:41 )

Pazarda tartının üzerine özenle yerleştirilen ağırlıklar ve sebzeleri hatırla. Marketteki sebze tartılarını da bir düşün. Sence bu tartma işlemi sonunda ağırlık hangi ölçü birimi ile ifade edilir? İşte, senin için hazırladığımız “Ağırlık Ölçü Birimleri / İlişkileri eğitimi”. Ağırlık ölçü birimlerini öğrendiğinde hemen tartıya çıkıp kaç kilogram olduğuna baktın mı? Tonguç, bu dersten sonra evde bulduğu her şeyi tartmaya başladı! Tarttığı malzemelerin ağırlıkları ile işlem yapabileceğini duyunca, “Ağırlık Ölçü Birimleri Problemleri” dersini dinlemeye karar verdi. Sen de hemen eğitime tıkla, bu problemler kaçmaz! 

SIVI ÖLÇME ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 46:59 )

Bir damacanada ne kadar su var? “Sıvı Ölçü Birimleri” nelerdir? Tonguç’la birlikte senin için hazırladığımız eğitimde sıvı ölçü birimlerini inceliyoruz. Artık sen de “Sıvı Ölçme Problemleri”ni çözmek için hazırsın. Bu arada; sıvı ölçme deneyi yapmak için litrelerce suyu ziyan etme! 😊