4.SINIF KESİRLER, ZAMAN ÖLÇME, VERİ TOPLAMA VE DEĞERLENDİRME

Zaman akıp gidiyor sen ölçmesen de… ⏳

KESİRLER ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:54:11 )

Bir birimin bölündüğü eşit parçalardan bir veya birkaçının bütüne oranına kesir denir! Sen zaten bunu biliyordun, değil mi? Şimdi de Tonguç ile birlikte “Basit, Bileşik ve Tam Sayılı Kesirler” nelerdir öğreneceksin. Kesirler, 4.Sınıfta yepyeni bilgiler edinebileceğin heyecan verici ve eğlenceli bir matematik ünitesi. Sıradaki eğitimi merak ediyor olmalısın! “Birim Kesirlerde Karşılaştırma ve Sayı Doğrusunda Gösterme”. Bakalım verilen kesirleri sayı doğrusunda göstermeyi sevecek misin? “Bir Çokluğun Belirtilen Kadarını Bulma”, “Paydaları Eşit Olan Kesirleri Karşılaştırma / Toplama ve Çıkarma” işlemlerini de seveceğine eminiz. Dersin en güzel kısmı ise yeni başlıyor! “Kesir Problemleri” eğitime tıkla ve ünitenin ilk bölümünü tamamla!

ZAMAN ÖLÇME ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:04:32 )

Zamanı nasıl ölçüyoruz? Zamanı ölçmek için saat, dakika, saniye gibi birimleri kullanıyoruz desek, şaşırır mısın? “Saat – Dakika – Saniye Arasındaki İlişki”yi öğrendiğinde saniyeden daha küçük zaman birimleri olduğunu da aklının bir köşesine yaz. Dilersen daha sonra bu zaman birimlerini araştırabilir, öğrendiklerini yorumlara yazabilirsin. “Yıl – Ay – Gün – Hafta Arasındaki İlişki” eğitimi artık senin için çok daha kolay. Şimdi de “Zaman Ölçme Problemleri” ve çözümlerini dikkatle dinle!

VERİ TOPLAMA DEĞERLENDİRME ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 23:29 )

İşlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Latince ‘datum’ olan veri kelimesini daha önce ‘data’ olarak duymuş olabilirsin. Ölçüm, deney, sayım, gözlem veya araştırma yolu ile elde ettiğimiz veriler problem çözmede bize yol gösterir. Nasıl mı? Tonguç veri ve veri bilimine merak duymaya başladığı için veri toplama değerlendirme eğitimine heyecanla başladı. Sen hâlâ neyi bekliyorsun? Grafiklerden aldığımız verileri kullanacağımız ders için sen de hemen “Sütun Grafiğini Tanıyalım” eğitimine tıkla!