10.SINIF KİMYANIN TEMEL KANUNLARI VE KİMYASAL HESAPLAMALAR

Kütleyi, molü anladık da Avogadro sayısı ne?

KİMYANIN TEMEL KANUNLARI ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:18:23 )

Simyadan kimyaya bilgi dolu bir yolculuğa çıkıyoruz! “Kütlenin Korunumu Kanunu” ile kimyanın temellerini atmaya başlıyor; kimya biliminde deney ve ölçme nasıl yapılır öğreniyoruz. Sırada “Sabit Oranlar Kanunu” ve “Katlı Oranlar Kanunu” var. Ünitenin ilk bölümünü tamamlamadan önce, “Kimyanın Temel Kanunları Soru Tiplerini” incelemeyi unutma. Bilginle sınavlarda fark yaratmak için haydi ikinci bölüme geç!

MOL KAVRAMI ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:24:07 )

Mol nedir? Hâlâ merak ediyorsun, değil mi? “İzotop Atomlar ve Bağıl Atom Kütlesi” eğitimine başla. Eğitimi tamamladığında, “Tanecik Sayısı ve Mol Kavramı”nı öğrenmek için hazır olacaksın. Şimdi söyle bakalım; bir maddenin Avogadro sayısı kadar tanecik içeren miktarına ne denir? Avogadro sayısı ise, 6,02x103 tür. Artık “Kütle ve Mol Kavramı” arasındaki ilişkiyi kurmanın tam zamanı. Öğretmenin “Bağıl ve Gerçek Atom Kütlesi” hakkında söylediklerini dikkatle dinle. “Hacim ve Mol Kavramı” dersini dinleyerek bir bölümün daha sonuna geldin.

KİMYASAL TEPKİMELER VE DENKLEMLER ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:58:46 )

Kimyasal olayları denklem ile gösterebilir misin? Tepkime, yani reaksiyonlar sonucu oluşan değişiklikler nelerdir? Şimdi tüm bu bilgileri ve çok daha fazlasını bulabileceğin eğitimlere başla! Bizden söylemesi, “Kimyasal Tepkimeler” 10.Sınıf konularının en eğlencelisidir. İlk eğitimi tamamladıktan sonra, “Tepkime Denklemlerinin Denkleştirilmesi” ile ilgili hazırladığımız sorulara göz at. “Yanma Tepkimeleri” hakkında bilmen gereken önemli tüyolar eğitimde seni bekliyor. Ayrıca, “Analiz ve Sentez Tepkimeleri”, “Asit – Baz Tepkimeleri”, “Çözünme – Çökelme Tepkimeleri”ni de mutlaka öğrenmelisin. Sence “Tepkime Türlerinin Karşılaştırılması” nasıl yapılır? Detaylar, eğitimde saklı!

KİMYASAL TEPKİMELERDE HESAPLAMALAR ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:48:16 )

Tepkimeler ve denklem oluşturma konusunda uzmanlaşmanı sağlayacak harika eğitimler bu ünitede! “Tepkimeli Miktar Geçiş Problemleri”, “Artık Madde Problemleri”, “Yüzde Verim Problemleri”, “Safsızlık Problemleri”, “Atom Kütlesi Bulma Problemleri”, “Formül Bulma Problemleri” ve “Karışım Problemleri” ile ilgili birbirinden özel taktiklerimiz var. 7 eğitimi izlediğinde, matematik ve kimya biliminin sentezi seni büyüleyecek. Sorulardan asla korkma! Tonguç ile birlikte öğrendiklerin seni başarıya ulaştıracak. Bunun için hemen “Ünite Sonu Değerlendirme Testi” ile konuyu tamamla! Testleri tamamladığında, anlattığımız bilgileri ne kadar iyi öğrendiğini göreceksin!

Çalışma Kağıdı
;