10.SINIF KARIŞIMLAR

Ortalığı sen karıştırdın. Şimdi ayır bakalım, demir tozunu çinko tozundan!

HOMOJEN VE HETEROJEN KARIŞIMLAR ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 56:02 )

Kısaca söylemek gerekirse, saf olmayan maddelere karışım diyebiliriz. Peki, nedir bu saf olmayan maddeler? Mesela; tuzlu su, kolonya, kola, toprak, deodorant ve duman karışımdır. Fakat aralarında benzer hiçbir yan göremiyorsun, değil mi? “Karışımların Sınıflandırılması” eğitiminde karışımların özellikleri ve türleri ile tanışabilirsin. Karışım türlerini daha yakından incelemek için hemen “Homojen Karışımlar” ve “Heterojen Karışımlar” eğitimlerini izle.

ÇÖZÜNME OLAYI ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 38:27 )

Metal ile ametal bileşikleri deyince aklına ne geliyor? Ya da katyon ile anyon bileşikleri? Hatırladın değil mi? Bunlar iyonik yapılı bileşiklerdi. Şimdi de sırada “İyonik Yapılı Bileşiklerin Çözünmesi” var. Polar ve apolar kavramlarını öğreneceğin sonraki derste, “Molekül Yapılı Bileşiklerin Çözünmesi” hakkında çok değerli bilgiler bulacaksın.

ÇÖZELTİLERDE DERİŞİM ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:11:19 )

Derişim aslında konsantrasyon demektir. Daha net tanımı ile derişim, bir ortamda bulunan belirli bir maddenin hacmi veya kütlesinin içinde bulunduğu ortamın hacmi veya kütlesine oranıdır. Derişim, çözeltideki çözünmüş madde miktarını incelemek için kullanılır. İlk eğitimde “Çözeltilerde Derişim” hakkında bilmen gerekenler yer alıyor. Ayrıca; “Kütlece Yüzde Derişimi”, “Hacimce Yüzde Derişimi” ve “Günlük Yaşantımızda Derişim” konu anlatımları da burada. Aldığın bilgiler sayesinde çözeltilerde derişim sorularında uzmanlaşmak üzeresin!

ÇÖZELTİLERİN KOLİGATİF ÖZELLİKLERİ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 55:45 )

Sıra geldi çözeltilerde derişim ve koligatif özelliklere! Koligatif özellikler, maddelerin derişimi ile bağlantılı olarak değişen … özelliklerdir. Boşluğu doldurman için sana bir tüyo verelim. “Kaynama Noktası Yükselmesi” koligatif bir özelliktir. “Donma Noktası Alçalması” da bu özelliklerden bir tanesi. U boruları ve “Ozmotik Basınç” hakkında söyleyeceklerimizi dikkatle dinle. Öğreneceklerin sınavlarda çok işine yarayacak!

AYIRMA VE SAFLAŞTIRMA TEKNİKLERİ ( 5 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:27:28 )

Bu ünitede homojen ve heterojen çözeltileri keşfettik. Saf olmayan maddeleri inceledik. Şimdi de birlikte, maddeleri ayırma ve saflaştırma tekniklerini öğreneceğiz. “Mıknatıslanma ve Erime Noktası Farkı ile Ayırma” dersinde demir tozu ile çinkoyu kolayca ayırmaya hazır mısın? Sence eleme, ayıklama, süzme, diyaliz ve elektriklenme yöntemlerini kullanarak ayırma yapabilir miyiz? Cevabı “Tanecik Boyutu Farkından Yararlanarak Ayırma” dersinde bulabilirsin. Yöntemlerin hangi heterojen karışımları ayırmada kullanıldığı da eğitimde yer alıyor. Sırası ile “Yoğunluk Farkından Yararlanarak Ayırma”, “Çözünürlük Farkından Yararlanarak Ayırma” ve “Kaynama Noktası Farkından Yararlanarak Ayırma” yöntemlerini de öğrenmelisin. Kimya biliminin eğlenceli ve bilgi dolu bir ünitesinin daha sonuna geldik. Tekrar için eğitimlere dönmeyi unutma.