10.SINIF ASİTLER BAZLAR

Biraz asit biraz baz tepkimesi ile ne olur?

ASİTLER VE BAZLAR ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:03:19 )

Turnusol kağıdı ile renk deneyleri yapmanın zamanı geldi. Bunun için ilk olarak “Asitleri ve Bazları Tanıyalım”. Sence sabun, kola, kabartma tozu, sönmüş kireç ve deniz suyu asit midir yoksa baz mıdır? Bunu öğrenmenin en güzel yolu indikatörleri kullanmak. “İndikatörler ve pH Kavramı” eğitiminde asit ve bazları kolayca birbirinden ayırmanı sağlayacak bilgiler var. Kırmızı ve mavi renkleri artık senin için daha fazla anlam taşıyor, değil mi? Öyleyse “Asitlerin ve Bazların Sulu Çözeltileri” dersi seni, kimya biliminde bilgeliğe bir adım daha yaklaştıracak.

ASİTLERİN VE BAZLARIN TEPKİMELERİ ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 39:47 )

Biliyorsun ki asitlerde H+, bazlarda OH- bulunur. Peki, asit ve baz tepkimeye girerse ne olur? Su, tuz veya ısı açığa çıkabilir mi? “Asit – Baz Tepkimeleri”ni H ve OH miktarına bağlı olarak inceleyebiliriz. Hatta nötrleşme tepkimesi nasıl olur, öğrenmek için hemen eğitime başlayabilirsin. “Asitlerin ve Bazların Metallerle Tepkimeleri” hakkında bilmen gerekenler için ikinci eğitimi izle. Eksiksiz bilgi ve kesintisiz eğitim için Tonguç ile birlikte seni bekliyoruz!

HAYATIMIZDA ASİTLER VE BAZLAR ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 32:49 )

Sabun, limon suyu, deterjanlar gibi pek çok asit ve baz günlük hayatımızın bir parçası. Bu yüzden “Asit ve Bazların Fayda ve Zararları” konusunda bilmen gereken şeyler var. Sınav hazırlığının yanında günlük hayatta da işine yarayacak bilgileri not almayı unutma. “Asit ve Bazlarla Çalışırken Alınması Gereken Önlemler” hayat kurtaracak kadar değerli. Haydi, küçük bir hatırlatma ile dersi tamamlayalım. Sen sen ol, tuz ruhu ile amonyaklı temizleyicileri birbirine karıştırma!

TUZLAR ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 22:30 )

Tuz deyince senin de aklına deniz geldi, değil mi? İyotlu tuz, sofra tuzu ve NaCl de daha önce kulağınıza gelen tuz isimleri olabilir mi? Bu kadar merak yeterli! Artık “Tuzların Özellikleri ve Kullanım Alanı” eğitimi başlıyor.