9.SINIF MADDENİN HALLERİ

Bana bir haller oluyor, hocam!

MADDENİN FİZİKSEL HALLERİ ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:17:03 )

Maddelerin taneciklerinin birbirlerine olan uzaklığı nasıl değişir? Hal değişimi fiziksel midir, yoksa kimyasal mı? Gelin, birlikte maddenin fiziksel hallerini inceleyelim. “Maddenin Halleri”ni dört ana başlık altında topladığımız eğitimde plazmayı ilk defa duymuş olabilirsin. Maddenin; katı, sıvı, gaz ve plazma hali hakkında anlatacaklarımızı cankulağı ile dinle. Maddenin hallerini biraz daha derinlemesine incelediğimiz eğitimden sonra “Suyun Farklı Halleri” konusuna da değiniyoruz. İkinci eğitimde hem suyun buharlaşması, donması gibi terimleri inceliyor hem de su döngüsünde terleme, yüzeysel akış, sızma ve yoğuşma hakkında bilgi alıyoruz. Şimdi söyle bakalım; “Endüstride Hal Değişimi” nasıl olur? Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), klorofloro karbon (CFC) türevleri, itici gazlar ve soğutucu akışkanlar ile ilgili detaylı bilgi eğitimde seni bekliyor.

KATILAR ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 28:05 )

Maddeyi kendi arasında katı, sıvı, gaz ve plazma olmak üzere dört hale ayırıyoruz. Tanecikli yapılara sahip olan katıları ise, taneciklerini bir arada tutan kuvvete göre sınıflandırıyoruz. Sen de “Katı Türleri” dersinde amorf ve kristal katıları incelemeye hazır mısın? Sence elmas hangi katı türündendir? Katı türlerinin ortak özellikleri, katı türleri arasındaki farklılıklar ve örneklerle katıları keşfetmek için hemen eğitime tıkla.

SIVILAR ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:08:36 )

Sıvıların akmaya karşı direnç gösterdiğini biliyor muydun? Bu dirence “Viskozite” denir. Sıvıları inceleyeceğimiz bu derste, viskozite ile birlikte akıcılık ve akış süresi hakkında da konuşacağız. Viskoziteyi etkileyen faktörleri de merak ediyorsan, hemen eğitime başlamalısın! Buharlaşma ve yoğunlaşma hakkında birçok bilgiye sahipsin. Buharlaşmanın her sıcaklıkta olduğunu duymuş olmalısın. Fakat buharlaşmanın yalnızca sıvının yüzeyinde gerçekleştiğini duymuş muydun? Bu konu hakkında öğrenmen gereken önemli notlara ulaşmak için hemen “Buharlaşma – Yoğunlaşma, Buharlaşma Hızı” eğitimine tıkla. Buharlaşma hızına etki eden faktörlere dikkat et. Dersin sonuna doğru “Kaynama Olayı” da başladı. 😊 Şimdi sırada “Buhar Basıncı – Denge Buhar Basıncı” eğitimi var. Tonguç, sıvılar ve basınç hakkında öğrendiklerine çok şaşırdı! Sen de eğitimde buhar basıncı ile denge buhar basıncı arasındaki farkları keşfedebilirsin. Düşün bakalım, havadaki su buharı miktarı değişirse ne olur? “Atmosferde Su Buharı” dersinde havadaki; N2, O2, CO2, Ar gazlarını ve su buharının etkilerini öğreneceksin. Tebrikler, tüm eğitimleri dikkatle dinleyerek sıvılar konusunu da tamamladın!

GAZLAR ( 10 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 03:06:57 )

Maddenin en düzensiz hâli gazdır. Peki, bulundukları ortama kolaylıkla yayılan gazlar hakkında neler biliyorsun? Mesela, sence gaz tanecikleri nasıl hareket eder? Öğrenmek için “Gazların Genel Özellikleri” eğitimini izlemelisin. Hızlı ve sürekli hareket halinde olan gaz taneciklerinin gaz basıncını keşfetmeye hazır ol. “Gazlarda Basınç” konu anlatımında basınç hakkında birbirinden değerli bilgiler edineceksin. Sayılamayacak kadar fazla olan gaz taneciklerinin miktarını nasıl belirleyeceğini ise, “Gazlarda Miktar” dersinde bulabilirsin. Bulundukları kabın şeklini alıyorlar diye “Gazlarda Hacim” yok sanma. Hacim eğitimini de tamamladıysan, sırada “Gazlarda Sıcaklık” dersi var. İşte, bu dersin son kısmı “Hal Değişimleri”. 👈 Üstelik sen de hal değişimleri konusunu çok seveceksin.

PLAZMA ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 17:15 )

Katı, sıvı, gaz ve plazma hallerini incelediğimiz maddenin halleri ünitesinin sonuna geldik. Burada senin için hazırladığımız “Plazmalar” eğitimine yer verdik. Yoksa sen de maddenin hallerini sayarken plazmaları unutanlardan mısın? Peki, plazmaların ışığı geçirmediğini biliyor musun? Nötral yapıdaki plazmalar hakkında bilmediğin daha neler var neler. Haydi, hemen eğitime Tonguçla ve 4.üniteyi tamamla!