9.SINIF KİMYASAL TÜRLER ARASI ETKİLEŞİMLER

Zayıf etkileşim de neymiş, güçlü etkileşimler kur Kimya ile!

KİMYASAL TÜRLER ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 16:26 )

9.Sınıf, Kimyasal türler konusu ile hız kesmeden devam ediyor. Üçüncü ünitede karşımıza; atom, molekül ve iyonlar çıkıyor. Bu sayede “Kimyasal Türler”i Tonguç ile birlikte keşfediyoruz. Sen de bilgine bilgi kattığın eğitimde, kimyasal türler nelerdir iyice öğren!

ETKİLEŞİMLERİN SINIFLANDIRILMASI ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 38:07 )

Kimyasal türler arası etkileşimler konu anlatımı ile eğitime devam etmeye ne dersin? Yepyeni bilgilerin yer aldığı eğitimde etkileşimleri; bağlanan türlere ve bağın sağlamlığına göre iki gruba ayırarak inceliyoruz. Sen de atomlar ve moleküller arası bağları iyice öğrendikten sonra; iyonik, kovalent, metalik ve hidrojen bağı ile bilgine bilgi katıyorsun. “Kimyasal Türler Arası Etkileşimlerin Sınıflandırılması” hakkında öğrendiklerin arasında seni en çok ne şaşırttı? Yorumlara yazmayı unutma! "Taktiklerle Soru Çözümü" ile yeni nesil kimyasal türlerde sınıflandırma sorularını keşfetmeyi de ihmal etme. 

GÜÇLÜ ETKİLEŞİMLER ( 10 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 04:07:12 )

Kimya dersini öğrendikçe yeni bilgileri keşfetmek istediğini tahmin edebiliyoruz! Kimyasal türler arasındaki etkileşimlerin sınıflandırılması konusunu izlediysen, “Güçlü etkileşimler nelerdir?” sorusuna cevap verebilirsin. Şimdi güçlü etkileşimlerle oluşan bağları incelemeye hazırsın. Eğitime, “Elementlerin Lewis Sembolleri” ile başlıyoruz. Zıt yüklü iyonların birbirini ... çekim kuvveti ile çekmesi sonucu iyonik bağ oluşur. Sen de “İyonik Bağ Oluşumu ve Lewis Yapısı” eğitimi ile detayları öğrenmeye hız kesmeden devam edebilirsin. Bu arada “İyonik Bileşiklerin Örgü Yapısı ve Özellikleri” hakkında neler biliyorsun? İyonik bileşikler ve özelliklerini öğrendikten sonra “İyonik Bileşiklerde Adlandırma” eğitimini de dikkatle dinle. Öğrendiklerini pekiştirmek için derse bir “Taktiklerle Soru Çözümü” molası verebilirsin. Eksik bilgin kalmadığına emin olduğunda, “Kovalent Bağ Oluşumu ve Lewis Yapısı” eğitimini izle. Artık “Kovalent Bileşiklerin Adlandırılması”, “Polarlık ve Apolarlık” konusunda da uzman olmak istersen hemen konu anlatımlarına tıkla. Güçlü etkileşimlerin iyonik, kovalent ve metalik bağ olmak üzere üçe ayrıldığını biliyorsun. Sen de iyonik ve kovalent bağ eğitimlerinin ardından “Metalik Bağ” dersini de dinleyerek güçlü etkileşimler konusunu tamamlayabilirsin!

ZAYIF ETKİLEŞİMLER ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:54:03 )

Bağ enerjisi nedir? Atomlar arasındaki bağı kırmak için gereken enerji ile moleküller arasındaki bağın oluşması sırasında açığa çıkan enerji hakkında bilgiye sahip misin? Detaylı bilgi için hemen “Bağ Enerjilerine Göre Etkileşimler” dersini izlemelisin. Şimdi sırada, Nobel ödüllü Hollandalı fizikçi Johannes Diderik Van Der Waals ile tanışmak var. Eğitimde “Van Der Waals Kuvvetleri”, kalıcı ve geçici dipollere de yer verdik. Van Der Waals bağları hakkında bilgileri dikkatle dinle. Zayıf etkileşimler konu anlatımında incelememiz gereken son konu ise, “Hidrojen Bağı”. Öğrendiklerinden sonra “Taktiklerle Soru Çözümü”ne göz atmayı unutma!

FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞİMLER ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 15:57 )

Fiziksel veya kimyasal değişimlere uğrayan maddelere ne olur? Maddenin; boyutu, şekli, bağ yapısı, elektron düzeni, fiziksel hâli değişebilir mi? Gel seninle birlikte “Maddedeki Değişimler” konusunu inceleyelim. Eğitimde, fiziksel ve kimyasal değişimlerden söz edelim. Hazır ol, fiziksel ve kimyasal değişimler 9.Sınıf dersleri içinde senin de en sevdiğin olacak!