9.SINIF ATOM VE PERİYODİK SİSTEM

Atomu modelledik, periyodik sisteme ne oldu?

ATOM MODELLERİ ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:39:36 )

Atom kelimesinin Yunancada bölünemez anlamına gelen ‘atomus’ sözcüğünden türediğini biliyor muydun? Gel bu bilgi ile 9. Sınıfın en heyecan verici kimya konularının yer aldığı “Atom ve Periyodik Sistem” ünitesine başlayalım. Bu ünitede birlikte atom modellerini kronolojik olarak inceleyeceğiz. İlk inceleyeceğimiz model ise, bilardo topuna benzetilen “Dalton Atom Modeli”. Sırası ile “Thomson Atom Modeli”, “Ruhterford Atom Modeli” ve “Bohr Atom Modeli” hakkında detaylı bilgi alabileceğin eğitimler de burada. 👇 Şimdi atom modeli incelemesine bir ara ver. “Elektromanyetik Dalgalar (FL)” eğitimine katıl. Bu eğitim sayesinde absorbsiyon ve emisyon ile ilgili önemli bilgiler edinebilirsin. Böylelikle “Absorbsiyon ve Emisyon Spektrumları” eğitimine katılmak ve bohr atom modelini keşfetmek için hazır olacaksın. En çok modern atom teorisini merak ettiğini tahmin edebiliyoruz. Louis De Broglie, Schrödinger, Werner Heisenberg ve Albert Einstein gibi önemli bilim insanlarının katkısı ile ortaya çıkan modern atom teorisi hakkında söyleyeceklerimizi dikkatle dinle. 😎

ATOMUN YAPISI ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:50:25 )

Atom ve periyodik sistem ünitesi hız kesmeden devam ediyor. Atom modellemelerinin ardından şimdi de atomun yapısını inceliyoruz. İlk dersimizde elektriksel deneyler ışığında “Atom Altı Parçacıkların Varlığı”nı kanıtlayacağız. Elektron bulutu ve çekirdek üzerinde de bazı keşifler yapmak için seni “Temel Tanecikler” dersinde bekliyoruz. Bu derste proton, nötron ve elektron ile tanışmak için hazır ol. Atomun elektron alışverişi, elektron dağılımı, kütle numarası, atom numarası, iyon yükü ve çok daha fazlasını ‘Atomun Yapısı’ konu anlatımı eğitimlerinde bulacaksın. İzotop, izoton, izobar, izoelektronik hakkında merak ettiklerin ise, “İzotürler” dersinde öğreneceksin.

PERİYODİK ÖZELLİKLER ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:30:19 )

Periyodik sistemlerdeki elementleri metaller, ametaller, yarı metaller ve soygazlar olarak ayırmıştık. Şimdi de birlikte periyodik özellikleri inceleyeceğiz. Gel, incelemelerimize “Atom Yarıçapı” ile başlayalım. Bu derste atom yarıçapındaki değişimleri göreceksin. “İyonlaşma Enerjisi” konu anlatımında ise, katman sayısı arttıkça iyonlaşma enerjisinin nasıl değiştiğini öğreneceksin. Sence atom yarıçapı azalırsa iyonlaşma enerjisi artar mı, yoksa azalır mı? “Elektron İlgisi ve Elektronegatiflik” hakkında söyleyeceklerimizi dikkatle dinle. Çünkü sıradaki eğitimde bu bilgilere ihtiyacın olacak. Şimdi “Metalik ve Ametalik Özellik” eğitimine başlamanın tam zamanı. Bizden söylemesi, 9. Sınıf kimya konu anlatımları arasından en çok “Periyodik Özelliklerin Karşılaştırması” dersini seveceksin. Öğrendiklerin bu derste bir araya gelecek ve adeta taşlar yerine oturacak. Artık periyodik özellikler soruları senin için çok kolay!