8.SINIF MİLLİ UYANIŞ: BAĞIMSIZLIK YOLUNDA ADIMLAR

Milli Uyanış: Bağımsızlık Yolunda Adımlar ünitesinden; 2018'de 2, 2019'da 2, 2020'de 4 soru çıktı!

1.DÜNYA SAVAŞI ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 44:53 )

Önümüzde büyük bir savaş, kazanılacak ve kaybedilecek çok şey var! Sakin ol, LGS’den bahsetmiyoruz. LGS’ye hazırlanmak Tonguç’la birlikte çok kolay… Bizim anlatacağımız ise, 28 Temmuz 1914 tarihinde başlayan “1.Dünya Savaşı”. 4 yıl süren savaş sona erdiğinde Osmanlı İmparatorluğu'na ne oldu? “1.Dünya Savaşı’nın Sonu ve Osmanlı’nın Paylaşılması” eğitiminde bu sorunun cevabını bulabilirsin. “İşgal Yıllarında Anadolu” konu anlatımında Tonguç’la birlikte Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamaya da hazır ol!

MİLLİ MÜCADELE BAŞLIYOR ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:34:47 )

Bir önceki konuda 1.Dünya Savaşı’na katılmıştık. Şimdi hazırsan, “Cemiyetler ve Kuvayi Milliye” dersi ile Milli Mücadele başlıyor… Bandırma Vapuru ile “Samsun’a Çıkış ve Havza Genelgesi” eğitimini iyi dinle! Genelgeler ve kongrelerde alınan kararlar ile tarihteki sonuçlarını da mutlaka bilmelisin. Bu yüzden “Amasya Genelgesi”, “Erzurum Kongresi”, “Sivas Kongresi” ve “Amasya Görüşmesi”ni kronolojik sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. 8. Sınıf Milli Mücadele Başlıyor konu anlatımının sonunda yer alan “Mustafa Kemal’in Çözümcülüğü” eğitimi ve öngörülü kişiliği seni de derinden etkileyecek!

MİSAKIMİLLİ - TBMM VE AYAKLANMALAR ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 54:33 )

LGS tayfa, artık ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık için harekete geçmenin zamanı geldi! “Son Osmanlı Mebusan Meclisi, Misakımilli” eğitiminde TBMM’nin açılışının ayak seslerini duymaya hazırız. 23 Nisan 1920’de Türk milletini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açıyor ve Türk halkının egemenliğini ilan ediyoruz. Peki, “Büyük Millet Meclisi”nde bizi neler bekliyor? Gel birlikte “TBMM’ye Karşı Ayaklanmalar” konusunu da inceleyelim!

SEVR ANTLAŞMASI ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 11:39 )

Geldik, Mustafa Kemal’in “Bizim için bu antlaşma yok hükmündedir.” dediği antlaşmaya. Sence Mustafa Kemal ve TBMM’nin “Sevr Antlaşması”na karşı çıkmasındaki sebepler nelerdir? Haydi hemen eğitime tıkla ve öğren!

MİLLİ UYANIŞ ÜNİTE ÖZETİ ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:08:04 )

Birbirinden önemli bilgilerin yer aldığı ünitenin sonuna geldik. Derler ki, “Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer.” İşte tam da bu yüzden 8.Sınıf Milli Uyanış: Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar konusunu iyice öğrenmelisin! Senin için hazırladığımız, “2.Ünite LGS Full Tekrar” eğitimi sayfanın hemen altında! Tekrar dersini izledikten sonra LGS tarzı soruları çözerek sınav hazırlığını da tamamlamayı unutma.

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı
    ;