8.SINIF MİLLİ BİR DESTAN: YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm ünitesinden; 2019'da 2, 2020'de 3 soru çıktı!

DOĞU VE GÜNEY CEPHESİ ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 17:22 )

LGS çalışmalarına hız kesmeden devam ederken yeni durağımız, 8.Sınıf Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm konusu oluyor! Tüm halkın tek yürek olduğu ve cephelerde yerini aldığı dönemlere “Doğu Cephesi” ile başlıyoruz. Maraş savunmasında ilk kurşunu atan Sütçü İmam’ı tanıyor, Urfa’nın kurtuluşunu ve “Güney Cephesi”ndeki kahramanca mücadeleyi de yakından inceliyoruz.

BATI CEPHESİ ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:10:13 )

Şimdi, bir önceki konuda öğrendiğin Doğu ve Güney Cephesi kadar önemli “Batı Cephesi” hakkında anlatacaklarımızı iyi dinle! Dikkatli ol, “I. İnönü Savaşı” eğitiminde sana Londra Konferansı hakkında çok önemli bilgiler veriyoruz. Üstelik önümüzde “II. İnönü Savaşı” da var. Savaşın neden ve sonuçlarını incelediğimiz eğitimde, TBMM’nin elindeki askeri güç hakkında bilgi sahibi olmanı sağlayacak önemli verilerden de söz ediyoruz. Bu arada “Kütahya – Eskişehir Savaşları”nda yer alan tarafları biliyor musun? Gazi ve Mareşal Mustafa Kemal ile tanışmaya hazırsan, “Sakarya Savaşı 23 Ağustos – 13 Eylül 1921” tarihten kesitlerle seni bekliyor… Hepimizin adını sıklıkla duyduğu “Büyük Taarruz ve Mudanya Ateşkes Antlaşması” hakkında çok değerli bilgilere yer verdiğimiz eğitim sayesinde, LGS hazırlığında harika bir ilerleyiş sağlamak üzeresin!

LOZAN ANTLAŞMASI ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 26:14 )

Kapitülasyonlar! Daha önce bu kelimeyi duymuş muydun? Tarih sahnesinde adından sıkça söz ettiren kapitülasyonların tamamen kaldırıldığı “Lozan Barış Antlaşması” eğitimi burada! Şimdi de boğazlar konusunun ele alındığı 2 büyük anlaşmanın karşılaştırmasını yapmaya ne dersin? “Lozan – Sevr Karşılaştırması” için hemen eğitime tıkla!

KURTULUŞUMUZ NASIL ANLATILIYOR? ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 04:32 )

Sıra geldi edebiyat eserlerimizde Kurtuluş Savaşı’nın nasıl anlatıldığını öğrenmeye! Dönemin sanatçılarından; Halil Dikmen, Haline Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve daha birçoğunu eğitimde bulabilirsin. “Kurtuluşumuz Nasıl Anlatılıyor?” konusunu izledikten sonra sanatçılarımızın eserlerini incelemeni de tavsiye ederiz.

ATATÜRK HANGİ SÖZÜ NEREDE SÖYLEDİ? ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 06:43 )

“Geldikleri gibi giderler.” “Siz orada yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yendiniz.” “Cehaletle savaş düşmanla savaştan daha az önemli değildir.” Bu sözleri kimin söylediğini biliyor musunuz? Peki, sence bu sözler nerede söylendi? “Atatürk Hangi Sözü Nerede Söyledi” eğitimini izledikten sonra, sen de Atatürk’ün söylediği sözlerden birini yorumlara eklemeyi unutma.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM ÜNİTE ÖZETİ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 59:44 )

3.Ünitenin sonunda da sana harika bir haberimiz var! “LGS Full Tekrar” eğitimi sayfanın hemen altında seni bekliyor. Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm 8.Sınıf testinden çok daha fazlası, yani “LGS Tarzı Sorular” da bilgini yeni nesil sorularla test etmen için hazır!

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı
    ;