8.SINIF ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ VE SONRASI

Atatürk'ün Ölümü ve Sonrası ünitesinden; 2018'de 1 soru çıktı!

ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ VE ATATÜRK'ÜN ESERLERİ ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 11:35 )

7.üniteye başlamaya hazır mısın? “Atatürk’ün Ölümü ve Atatürk’ün Eserleri” hakkında çok değerli bir eğitimle karşındayız. Senin için hazırladığımız bu eğitimde, insan eserleri ile yaşar konusunu da ele alıyoruz. Atatürk’ü ölümsüzleştiren eserlerini bir kez de Tonguç ile incelemek ister misin? Sahi, Atatürk’ün en büyük eseri nedir? Gel, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile eğitime başlayalım: “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” 

YENİDEN SARSILAN DÜNYA ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 04:41 )

Yıl 1939 Küresel bir savaşın başlaması ile “Yeniden Sarsılan Dünya” 1945 yılına kadar devam eden bir mücadeleye tanıklık ediyor. Bu küresel savaşın adı, II. Dünya Savaşı. Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği II. Dünya Savaşı, nükleer silahların kullanıldığı tek savaştır. Bu mücadelenin tarafları olan Müttefik ve Mihver devletlerini biliyor musun? Türkiye’nin savaştaki yeri, savaşın başlangıç süreci ve sonuçları hakkında bilgiye eğitimden ulaşabilirsin.

TÜRKİYE'NİN 2. DÜNYA SAVAŞINDA İZLEDİĞİ POLİTİKA ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 13:15 )

Bir tarafta Almanya, İtalya, Japonya; diğer tarafta İngiltere, Fransa, SSCB ve ABD. Peki, Türkiye nerede? “II. Dünya Savaşı”nı anlattığımız eğitimde savaşın tarafları ve Türkiye hakkında öğrenmen gereken değerli bilgilere yer verdik. Senin için hazırladığımız ikinci eğitimi de dikkatle dinle ve “II. Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye Etkileri” nelerdir, öğren.

DEMOKRASİ YOLUNDA TÜRKİYE ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 09:23 )

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin son ünitesinde demokrasi yolunda Türkiye’yi inceleyeceğiz. “Çok Partili Hayata Geçiş” yaparak demokratikleşme adımları atacağız. Bu dönemde kurulan partileri biliyor musun? İlk eğitimde çok partili hayata geçişin amaçları ile birlikte kurulan partilere yer verdik. Toprak Reformu Yasa Tasarısı, Dörtlü Takrir, savaş dönemi ekonomik sorunları, seçme ve seçilme hakkı ile ilgili bilgilere ulaşmak için ise “Demokrasi Yolunda Güçlü Adımlar” eğitimine geçmelisin.

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı