8.SINIF ATATÜRKÇÜLÜK VE ÇAĞDAŞLAŞAN TÜRKİYE

Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye ünitesinden; 2018'de 5, 2019'da 4 soru çıktı!

ATATÜRK İLKELERİ ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:27:36 )

Toplumun genç bireyleri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen 8. Sınıflar, LGS hazırlıkları için derse başlıyor. Bu derste çağdaş Türkiye’nin bir parçası olabilmek için de öğrenmeniz gereken çok önemli bilgiler var. Atatürk İlkeleri ve İnkılaplarını büyük bir özenle anlattığımız bu ünitede, ilkeler arasındaki dengeye dikkat edin. İlkeler hakkında detaylı anlatım için hemen eğitime başlayın. İlk eğitimde Türkiye Devleti’nin temeli olan “Cumhuriyetçilik” İlkesi var. “Milliyetçilik”, “Halkçılık”, “Devletçilik”, “Laiklik” ve “İnkılapçılık” ilkeleri de sırasıyla sayfanın alt kısmında seni bekliyor. Hemen sayfayı kaydır. 6 ilkeyi her detayı ile öğrendiğine emin olmak için “Atatürk İlkeleri Özet” konu anlatımını dinlemeyi unutma. Ayrıca her ilkenin birer amacı ve hedefi belirlemekte olduğunu iyice anlamalısın.

HUKUK VE SİYASİ ALANDA YAPILAN İNKILAPLAR ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:03:35 )

Çağdaş Türkiye’nin ayak sesleri, “Saltanatın Kaldırılması” ile kulağımıza gelmeye başlıyor. Tonguç ile birlikte Cumhuriyet’i ilan etmeye hazırsan, siyasi alanda yapılan inkılapların kronolojik sırası ile hazırladığımız eğitimleri izle! 13 Ekim 1923 tarihinde “Ankara’nın Başkent Olması” ve yeni Türkiye’nin yeni modeli hakkında bilmen gereken çok şey var. Gel, şimdi de seninle zamanda yolculuk yapalım. “Cumhuriyet ve Demokrasi” eğitiminden sonra, “Cumhuriyet’in İlanı” ile 29 Ekim 1923 kutlamalarında buluşalım. Bir önceki konuda bahsettiğimiz Atatürk İlkelerinden laiklik yolunda atılan önemli adım, “Halifeliğin Kaldırılması ve 3 Mart 1924” tarihinde yaşananları da mutlaka bilmelisin. Çağdaş bir devletten söz ederken Türk Tarihinin Anayasalarına değinmeden olmaz. İşte “1924 Anayasası’nın Kabulü” ve Türk tarihinde yer alan diğer anayasalar da burada. Kadın hakları ve Türk medeni kanunu hakkındaki önemli bilgileri ise “Hukuk Alanındaki İnkılaplar” eğitiminde bulabilirsin.

EĞİTİM VE KÜLTÜR ALANINDAKİ İNKILAPLAR ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 11:20 )

Türkiye’de eğitimin çağdaşlaşması ve laikleşmesini sağlayan eğitim inkılabı hangisidir? Bunu öğrenmek için “Eğitim Öğretim Birliğinin (Tevhid-i Tedrisat) Sağlanması” eğitimini izlemelisin. Harf devrimi, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunun açılmasıyla hızlı bir yükselişe geçen eğitim öğretim hayatı ile ilgili önemli bilgiler de burada. Sakın “Eğitim, Kültür, Sanat Alanındaki İnkılaplar”ı öğrenmeden çalışmayı bırakma!

TOPLUMSAL ALANDA YAPILAN İNKILAPLAR ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 15:23 )

Saygın bir dünya devleti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye’de çağdaşlaşma her alanda devam ediyordu. İşte tam da bu yüzden “Toplumsal Alandaki İnkılaplar” ile kadın erkek eşitliği sağlandı. Ayrıca neler mi oldu? Detaylı bilgi için hemen eğitimi izle!

EKONOMİ ALANINDAKİ İNKILAPLAR ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 11:54 )

Güçlü bir Türkiye için milli ekonominin kurulması, tarımın gelişmesi, sanayi ve ticaret alanında gelişmelerin tamamlanması şarttı! Tonguç, “Ekonomi Alanındaki İnkılaplar” eğitiminde tüm bu gelişmeler ve milli ekonomi hakkında harika bilgiler öğrendi. Sıra sende!

SAĞLIK ALANINDAKİ GELİŞMELER ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 05:07 )

Yeşilay, Kızılay ve Verem Savaş ne zaman kuruldu, biliyor musun? Sağlık ve sosyal yardımlaşma alanındaki çalışmalarla ülkemizde neler değişti? Sosyal devlet olma yolunda attığımız adımlardan bazıları “Sağlık Alanındaki Gelişmeler” eğitiminde seni bekliyor.

İLELEBET CUMHURİYET ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 06:50 )

Bir devrin analizi için her genç “Atatürk’ün Nutuk Kitabı”nı okumalı! Yaşanan olayların 3 aşamada anlatıldığı Nutuk ile “Mustafa Kemal’in Liderlik Özelliği” hakkında daha fazla fikre sahip olacaksın.

ATATÜRKÇÜLÜK ÜNİTE ÖZETİ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:12:27 )

Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye hakkında bilmen gereken her şeyi öğrendin. Gel, senin için hazırladığımız “Atatürkçülük” eğitimini de izle ve kapsül bilgilerle konuyu iyice kavra! Tarihi sevdiren eğitimlerden sonra, “Sınav Tarzı” soru çözümleriyle LGS hazırlıklarını da tamamla.

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı
    ;