8.SINIF ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası ünitesinden; 2018'de 1, 2019'da 1 soru çıktı!

ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 30:50 )

8.Sınıf İnkılap Tarihi dersine, ülkenin iç yönetimi kadar önemli bir konu ile devam ediyoruz. Tam bağımsızlık, gerçekçilik, akılcılık, mütekabiliyet, barış, milli menfaatleri esas alma, Türk ve dünya kamuoyunu dikkate alma ilkeleri ile dış politikaya yön veriyoruz. “Türk Dış Politikasının Temel İlke ve Esasları” eğitimini dikkatle dinle. Her ilkeyi detaylı bir şekilde açıkladığımız eğitimde harika bilgiler seni bekliyor. Eğitimi izledikten sonra “Sınav Tarzı” soruları inceleyerek sınav hazırlığını da tamamla!

TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA YAŞANAN GELİŞMELER ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 08:18 )

Kapitülasyonlar, boğazlar sorunu ve Lozan Barış Antlaşması tarihte sıkça duyduğun konulardan! Dış politika ile ilgili bu önemli konuları iyice öğrenmeni sağlayacak harika bir eğitimle karşındayız. “Lozan Barış Antlaşması ve Türk Dış Politikası” eğitiminde seni bekliyoruz. Dersi dikkatle dinle ve sen de kısa notlar tutarak bu değerli bilgileri iyice öğren!

MİLLETLER CEMİYETİ ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 07:05 )

Dış politika deyince karşımıza çıkan en önemli konulardan bir tanesinin Lozan Barış Antlaşması olduğu dikkatini çekti mi? 6.ünitede sıkça bu antlaşmadan söz ediyoruz. Çünkü Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinin temelini Lozan Barış Antlaşması oluşturmuştur. Bunu sakın unutma! Senin için hazırladığımız “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” eğitiminde Türk dış politikasının temel esaslarını da keşfetmeye hazır ol.

BALKAN ANTANTI VE SADABAT PAKTI ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 04:46 )

Atatürk döneminde dış politikayı incelediğimiz 6.üniteyi tamamlamak üzereyiz. Ancak Milletler Cemiyeti’ne girdikten sonra Balkan uluslarıyla yakınlaşan Türkiye hakkında öğrenmen gereken önemli bilgiler var. İşte karşında, “Balkan Antantı ve Sadabat Paktı” eğitimi! Türkiye, Yugoslavya, Romanya ve Yunanistan arasında imzalanan Balkan Antantı’nın Atina’da imzalandığını biliyor muydun? Türkiye, Afganistan, Irak ve İran arasında Tahran’daki Sadabat Sarayı’nda oluşturulan dörtlü paktın adını da tahmin ediyor olmalısın. Detaylı bilgi için hemen eğitime tıkla! 👇

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı
    ;