10.SINIF OPTİK

Aklına güneş gözlüğü mü geldi? Burada var bir gölge oyunu.

AYDINLANMA VE GÖLGE ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 55:55 )

Optik konusunu işlerken “Işığın Davranışı”nı inceleyen bilim dalının derinliklerine inmeye devam ediyoruz. Bilimin aydınlığı ile bilgisine bilgi katmak isteyen 10.Sınıflara, “Işık Şiddeti, Işık Akısı ve Aydınlanma Şiddeti” eğitiminde önemli bilgiler veriyoruz. Sınavlarda soru kaçırmak istemeyenlerin dikkatine! Sizin için özel olarak hazırladığımız “Gölge Olayı” dersini kaçırmayın.

YANSIMA VE DÜZLEM AYNA ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 40:22 )

Biliyorsun ki bir cismin görünmesi için üzerine ışık düşmesi gerekir. Peki “Işığın Yansıması” nasıl gerçekleşir? Konuyu iyice kavramanı sağlayacak soru çözümü hemen aşağıda. 👇 Ayna ayna söyle bana… Gel, gerçekte aynanın ne söylediğini “Düzlem Aynada Görüntü Oluşumu ve Görüş Alanı” dersinde keşfedelim.

KIRILMA ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 32:23 )

Daha önce hiç denize daldıktan sonra gözlerini açıp güneşe baktın mı? Bu Işığın Kırılmasını göreceğin en basit deneylerden bir tanesi. Kırılma sayesinde oluşan algı yani, “Görünür Uzaklık” hakkında söyleyeceklerimiz seni çok şaşırtacak.

MERCEKLER ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 34:26 )

Yüzeylerinden en az bir tanesi küresel olan saydam ortamlara mercek denir. “Mercekler” ince kenarlı ve kalın kenarlı olmak üzere ikiye ayrılır. Detaylı anlatım eğitimde seni bekliyor.

PRİZMALAR VE RENK ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 41:20 )

Işık Prizması nedir? Işığın ana renkleri; kırmızı, yeşil ve mavidir. Ara renkleri ise; sarı, magenta ve cyandır. Şimdi “Cisimlerin Renkli Görülmesi ve Işık Filtreleri”ni öğrenmeni kolaylaştıracak tüm bilgilere sahipsin. Ayrıca “Gözde Görüntü Oluşumu” eğitimiyle bilgine bilgi katmak da ister misin?