10.SINIF ELEKTRİK VE MANYETİZMA

Devrelerin yandı, Tonguç! Dünya’nın manyetik alanına girdin!

ELEKTRİK AKIMI, POTANSİYEL FARKI VE DİRENÇ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:02:46 )

Fizikte eğlence yeni başlıyor! Elektrik ve Manyetizma 10.Sınıfta yepyeni bilgiler edineceğin en eğlenceli üniteler arasında yer alıyor. Eğitime başlamak için hemen “Elektrik Akımı” eğitimine tıkla. Katı, sıvı ve gazlarda iletkenliği incelediğimiz derslerde “Katı İletkenin Direnci” ile karşılaşacaksın. Detaylarını ise sayfanın hemen alt kısmında yer alan eğitimde keşfedebilirsin.

ELEKTRİK DEVRELERİ ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:40:40 )

Bir elektrik devresinde neler bulunur? “Elektrik Devre Elemanları”nı tanımak için hemen eğitime başla. “Dirençlerin Bağlanması” dersinde düzgün çalışan bir devreye sahip olmak için bilmen gereken bazı detaylar var. Fark yaratan bir mühendis olmak için emin adımlarla ilerlerken “Karışık Dirençli Devreler konusunu da incelemelisin. Unutma, “Üreteçler” devreye seri ve paralel olarak bağlanır! Sence de artık “Elektriksel Güç ve Elektrik Enerjisi” hesaplamaları yapmanın zamanı gelmedi mi? Watt = Joule/Saniye desek güç formülünü yazabilir misin? “Lamba Parlaklığı”na etki eden faktörleri anlattığımız eğitim de burada. Acele etme, taptaze bilgileri sindirmek ve iyice anlamak için notlar alarak güzelce çalış. Sakın, “Elektrik Akımının Oluşturabileceği Tehlikeler”i görmezden gelme!

MIKNATIS VE MANYETİK ALAN ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 32:00 )

Elektrik ve manyetizmanın çekim alanına giriyoruz. Sence mıknatıs hangi maddeleri çeker? “Mıknatıslar ve Manyetik Alan” eğitiminde Tonguç ile birlikte seni bekliyoruz!

AKIM VE MANYETİK ALAN ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 43:38 )

Üzerinden akım geçirilen düz iletken telin çevresinde … oluşur. Sağ el kuralına göre baş parmak …, 4 parmak manyetik alandır. Boşlukları doldurmak için hemen “Düz İletken Telin Manyetik Alanı ve Elektromıknatıs” eğitimini izle. Can kulağı ile derse devam et ve Dünya’yı daha yakından tanıma şansını yakala. “Dünya'nın Manyetik Alanı ve Sonuçları” eğitiminde mıknatıslar Dünya’nın manyetik alanını etkiler mi öğreneceksin!