10.SINIF DALGALAR

Sesimle desibelleri aştım; sismoloji için, Riehter ölçeğini keşfettim!

DALGALAR ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 45:05 )

Dalgaların iki çeşidi vardır. Biri mekanik dalgalar, diğeri ise elektromanyetik dalgalar. Bakalım biz bunlardan hangisinden söz edeceğiz. “Dalgaların Özellikleri” eğitiminde frekans, dalga boyu gibi önemli kavramlardan bahsediyoruz. Not tutmayı ve “Dalgaların Sınıflandırılması” konusunu dikkatle dinlemeyi unutma!

YAY DALGASI ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 57:13 )

Yay dalgalarını incelemek için atmaları kullanacağız. Dalga atmaları, dalgaların özelliklerini incelemeyi kolaylaştırmak için kullanılan kavramlardır. “Atmaların Özellikleri ve Yansıması” eğitiminde bu konu ile ilgili pek çok bilgi yer alıyor. Konunun derinlerine inmek, sabit ve serbest uçtan yansımaları incelemek, atmaların iletimini keşfetmek için hazırladığımız 2 eğitim de sayfanın alt kısmında yer alıyor.

SU DALGASI ( 4 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:01:26 )

Sıra geldi, su dalgalarını incelemeye! “Su Dalgalarının İlerleme Yöne, Dalga Tepesi ve Dalga Çukuru” dediğimizde gözünde ne canlandı? “Doğrusal ve Dairesel Dalgalarda Yansıma” konusunda öğreneceklerin sayesinde, gelme açısı ile yansıma açısı arasındaki ilişkiyi keşfetmeye hazır ol. Sence, “Ortam Derinliğinin Su Dalgalarının Hızına Etkisi” nedir? Suya attığın taşın ardından oluşan dalgaları bir düşün. “Su Dalgalarında Kırılma” konusunu tamamladığında, dünyayı çok daha iyi gözlemleyebileceksin.

SES VE DEPREM DALGASI ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 43:16 )

Ses Dalgaları” gözle görünür mü? Peki ya “Deprem Dalgaları” yerin tam olarak neresinden geliyor? Görmeden hissettiğimiz bu dalgalar hakkında öğreneceklerinle fizik dersinin 3.ünitesini tamamlayacaksın!