8.SINIF ELEKTRİK YÜKLERİ VE ELEKTRİK ENERJİSİ

Çarpılmazsan iyi bişey aslında

ELEKTRİK YÜKLERİ VE ELEKTRİKLENME ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 19:56 )

8. sınıf Fen Bilimleri ders anlatım videoları 7. ünite: "Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi” ile devam ediyor. Bir maddenin elektrik yüklü başka bir maddeyle etkileşmesi sonucu ortaya çıkan fiziksel özelliğe elektriksel yük denir. Cisimlerin sahip oldukları elektrik yüklerin yer değiştirmesine elektriklenme adı verildiğini artık biliyoruz. Bu durumdan yararlanılarak çalışan fotokopi makinesi gibi pek çok teknolojik ürün olduğunu biliyor musunuz?

ELEKTRİK YÜKLÜ CİSİMLER ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 21:10 )

Cisimleri sahip oldukları elektriksel yükler bakımından sınıflandırmaya hazır mısın? Çizdiğimiz cisimler üzerinde taşıdıkları elektriksel yükleri gösterdik. Şimdi cisim üzerindeki pozitif ve negatif yükleri saymaya başlıyoruz. Pozitif yük sayısının negatif yük sayısından büyük olduğu durumlarda ise cisim, pozitif yüklü şeklinde ifade edilir. Peki, nötr cisimleri diğer cisimlerden nasıl ayırt edebiliriz? Bir cismin yüklü olup olmadığını anlamak için elektroskop kullanmaya başlayalım. Yüklü olduğunu anladığımız cisimleri topraklama yöntemi ile nötr hale getiriyoruz.

ELEKTRİK ENERJİSİNİN DÖNÜŞÜMÜ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 53:27 )

Büyük bir enerji ile hazırladığımız videolarda elektrik enerjisinin dönüşümünü açıklıyoruz. Elektrik enerjisini ısı enerjisini dönüştüren teknolojik araçları tahmin ediyoruz. Elektrikli fırınlar, klimalar, elektrikli şofbenler ve sobalar ile videomuz devam ediyor. Elektrik enerjisini kullanarak hareket enerjisi elde edilir mi, sorusuna yanıt arıyoruz. Elektrik olmadan çalışmayan atlıkarınca ve dönme dolap ile harekete devam ediyoruz. Sen de aramıza katıl!