8.SINIF DNA VE GENETİK KOD

DNA ve Genetik Kod ünitesinden; 2018'de 2, 2019'da 3, 2020'de 8 soru çıktı!

DNA VE GENETİK KOD ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 57:32 )

Tonguç ile DNA’nın şifresini çözmeye ne dersin? Senin için şifrelerin saklı olduğu “DNA ve Genetik Kod” eğitimini hazırladık. Kromozom, nükleotid, gen ve DNA hakkında öğrendiklerinden sonra “DNA’nın Kendini Eşlemesi” dersini de mutlaka izlemelisin. Hücrenin yaşamsal faaliyetlerinden sorumlu yönetici molekülün yapısını tanımak için ise, “DNA’nın Yapısı” hakkında anlattıklarımızı dikkatle dinle!

KALITIM ( 10 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:49:22 )

Ebeveynlerin taşıdığı kalıtsal özelliklerin doğacak çocuğa aktarımını inceleyen bilim dalı kalıtımdır. Artık sen de “Kalıtım ile İlgili Kavramlar” eğitimini izleyerek göz rengini kimden aldığını öğrenebilirsin. “Tek Karakter Çaprazlaması ve Cinsiyetin Belirlenmesi” dersinde ise, Gregor Mendel’i yakından tanıyabilirsin. Şimdiden söyleyelim; Avusturyalı bilim insanı Mendel, kalıtım biliminin öncüsü ve babası olarak bilinir. Eminiz ki çalışmaları seni de büyüleyecek… Şimdi, benzer genetik yapılarının bir araya gelmesinin genetik sonuçlarını öğrenmek için “Akraba Evliliği” eğitimine tıkla. Bazı çevresel olaylarla canlıların dış görünüşünde veya genetik yapısında meydana gelen değişimleri nasıl adlandırıldığını da bu ünitede öğreneceksin. Peki, “Mutasyon” mu kalıtsaldır, yoksa “Modifikasyon” mu? Bu bilgiyi ve çok daha fazlasını öğrenmek için “Mutasyon, Modifikasyon Farkları” eğitimine başla! Adaptasyonun ‘uyum’, varyasyonun ‘tür içi çeşitlilik’ olduğunu söylesek, “Adaptasyon, Doğal Seçilim, Varyasyon” içeriğindeki doğal seçilimi keşfedebilir misin? “Genetik Mühendisliği, Yapay Seçilim” konusunu bildiklerine bambaşka bir boyut kazandırmak için hazırlandık. Haydi, sen de hemen eğitime başla.

BİYOTEKNOLOJİ ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 03:10 )

Doğa bilimleri ve mühendisliğin birleştiği eğitime başlamak üzeresiniz! Gelin, “Biyoteknoloji” ile genetik mühendisliğini ilişkilendirecek uygulamaların canlılar üzerindeki etkilerini birlikte gözlemleyelim.

Çalışma Kağıdı
;