8.SINIF BASİT MAKİNELER

ÇOK BASİTO!

MAKARALAR ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 24:37 )

8. Sınıf Fen Bilimleri ders anlatım videoları 5. Ünite Basit Makineler ile devam ediyor. Çantanızda sakladığınız sabit ve hareketli makaraları masaya bırakın. Bu basit makinelerle uygulanan kuvvetin büyüklüğünü veya yönünü değiştirerek iş yapma kolaylığı sağlayacağız. İnşaatlarda tuğla, kum, harç gibi malzemeleri taşımak için çoğunlukla bu makaralar kullanılır. Kuvvetten kazanç sağlamak için sabit ve hareketli makaraları bir araya getirip palangalar yapıyoruz. Bu düzeneklerde cismi taşıyan ip sayısı arttığında kuvvet kazancının değiştiğini fark ettiniz mi? Sen de bize katılsana, beraber makara yapalım.

KALDIRAÇLAR ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 28:43 )

Bir destek noktası bulduysanız kaldıraç yapımına başlayabiliriz. Tüm kaldıraçlar destek denilen sabit noktalar üzerinde hareket eder. Günlük hayatta kullandığımız birçok aletin kaldıraç özelliği vardır. Kaldıraç örnekleri üzerinde yük kolu ve kuvvet kolu uzunluklarını öğrencilere açıklıyoruz. Kuyudan su çeken çıkrık sistemi için ipleri takip edin. Eksenleri aynı, yarıçapları farklı ve sabit bir eksen etrafında dönen silindirlerden oluşan sistemlere çıkrık diyoruz. Kuvvetten kazanç elde etmek için çıkrık kolunu çevirmeye başlayın. Yorulmayın hemen! Rampaların hastası Tonguç, sizin için eğik düzlem hazırladı. Bir eğik düzlem olan kaydıraklara hemen atlayın.

DİĞER BASİT MAKİNELER ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 24:34 )

Fen bilimleri dersinde sıkılmayın, kendi etrafında dönüp duran dişli ve kasnakları izlemeye başlayın. Dişli çarklar, kullanım amaçlarına göre farklı büyüklükte imal edilir. Kasnak, birbirine kayışla bağlı olan makaralardan oluşmuş basit makinedir. Kasnakların kullanım amacı dişli çarklarda olduğu gibi dönme hareketinin yönünü ve hızını değiştirmektir. Makaralara bağlanış şekline göre kasnakların hareketini tahmin ediyoruz. İrili ufaklı dişlileri bırakıp cebimizdeki vidaları çıkarıyoruz. Vida, silindirin etrafına sarılı eğik düzlemdir. Vidaları çalar saatlerden ve mobilyalardan çıkarmak için nasıl uğraştığınızı biliyoruz.

KULLANIM ALANLARI ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 25:36 )

Herhangi bir işi yaparken kas kuvvetimizin yetersiz kaldığı hâllerde, hemen aklımıza basit makineler gelir. Günlük yaşamda yaptığımız işlerin çoğunu, basit bir araç yardımıyla gerçekleştiririz. Bir çivinin çakılması ya da sökülmesi gibi basit bir işte bile kas kuvvetimiz yeterli olmaz. Kaldı ki yapmak zorunda olduğumuz her iş, bir çivi çakmak ya da sökmek kadar kolay değildir. Her fırsatta imdadımıza yetişen basit makinelerin kullanım alanlarını açıklıyoruz. Basit makine örnekleri ile iş kolaylığı sağladığını artık hepimiz biliyoruz.