5.SINIF MADDE VE DEĞİŞİM

Bu maddelerin hali bir değişik! 🤯

MADDENİN HAL DEĞİŞİMİ ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 21:09 )

Fen bilimlerinde öğrendiğin yepyeni bilgiler seni 4.üniteye kadar getirdi! Şimdi maddenin hal değişimi 5.sınıf konu anlatımları ile öğrenmeye devam edeceğiz. Bu üniteyi çok seveceğin “Erime ve Donma” dersinden belli. Birlikte suyu dondurmaya, kardan adamı eritmeye başlayabiliriz. Maddenin katı, sıvı, gaz halleri arasındaki değişimin nasıl olduğunu iyice öğren. “Buharlaşma, Kaynama ve Yoğuşma” hakkında söyleyeceklerimizi de dikkatle dinle. Tonguç en çok “Süblimleşme ve Kırağılaşma” eğitimini merak ediyor. Sen de hemen eğitime tıkla!

MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ ( 2 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 24:47 )

Maddenin hal değişimi hakkında birbirinden değerli bilgiler edindin. Sıra geldi maddeleri birbirinden ayırt etmemizi sağlayacak “Erime ve Donma Noktası”nı keşfetmeye. Bu keşfimiz için seni eğitimde bekliyoruz. Maddeyi ayırt etmemizi sağlayan bir diğer özellik “Kaynama Noktası” ise ikinci eğitimde yer alıyor. Eğitimleri tamamlamadan sakın sayfadan ayrılma! Bilgilerin tazeyken konuyu bitir. Bu arada, motivasyon için rehberlik eğitimlerini de ziyaret edebilirsin.

ISI VE SICAKLIK ( 3 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 30:00 )

Tonguç, sıcaklık ile ısıyı karıştırdığını söylüyor. Sen “Isı ve Sıcaklık” hakkında ne biliyorsun? “Isı, sıcaklık değişimine neden olur.” dersek bu sana ne çağrıştırıyor? Sana biraz daha tüyo verelim; ısı enerjidir. Sıcaklık birimi Celsius'tur. Eğitimi izle, bilmen gereken her şeyi Tonguç ile birlikte öğren. Sırada, “Isı Alışverişi” eğitimi var. Ünitenin son konusu ise, “Genleşme ve Büzüşme”. Çalışmalarını konu öncesi ve konu sonrası testleri ile tamamlamaya özen göster. Eksiklerini tespit ederek konu tekrarı yapmayı da ihmal etme.

Etkinliklerle Çalışma Kağıdı