11.SINIF İNSAN FİZYOLOJİSİ

Yeni müfredata uyumlu videolarımız ile seninleyiz 🤓

SİNİR SİSTEMİ ( 7 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:47:35 )

Vücudundaki hücre, organ ve sistemleri biliyor musun? Mesela; sinir sistemi veya sinir ağının, bir organ sistemi olduğunu duymuş muydun? İnsan fizyolojisini yakından tanımak için gel ilk dersimize başlayalım. 11.Sınıfta öğreneceklerini hiç unutmayacaksın! “Sinir Hücreleri ve Yardımcı Hücreler” eğitiminde nöronlar hakkında harika bilgiler seni bekliyor. Sinir tellerinin ne olduğunu öğrendin. Sıra, sinir teli boyunca meydana gelen kimyasal ve elektriksel değişmeleri keşfetmekte. Ya hep ya hiç diyerek eğitime başla. Nöronda “İmpuls Oluşumu ve İletimi” dersinde eşik şiddetine dikkat et. Merkezi sinir sistemini daha detaylı olarak incelemek için “Ön Beyin”, “Orta ve Arka Beyin”, “Omurilik” eğitimlerini sırası ile izle. “Çevresel Sinir Sistemi” hakkında bilmen gerekenler de burada. İlk aklımıza gelen “Sinir Sistemi Rahatsızlıkları” ise; MS, Alzheimer, Poliomyelitis, Parkinson, Epilepsi ve depresyon. Eğitimi izleyerek bu rahatsızlıklar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, sinir sistemi konusunu da eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsin.

ENDOKRİN SİSTEM ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:03:39 )

Vücuttaki faaliyetlerin kontrolünü sağlayan, kimyasal habercilerle iletişimi kuran denetleyici ve düzenleyici sisteme … denir. “Sorunun cevabını buldum bile” dediğini duyar gibiyiz. Bu arada “Endokrin Sistem” eğitiminde seni çok önemli bilgiler bekliyor. Eğitimde salgı bezlerini; ekzokrin, endokrin ve karma bezler olarak üçe ayırarak anlatıyoruz. Önümüzdeki derslerde iç bezlerden söz etmeye devam ediyoruz. “Hipofiz Bezi” hakkında söyleyeceklerimizi iki eğitime ayırdık. Konu uzun olduğu için endişelenme, çünkü kısa bilgilerle kolayca öğrenmeni sağlayacak bir anlatımla karşındayız. “Tiroit ve Paratiroit Bezi” ne işe yarar? Boyun bölgesinde bulunan iki loblu bir iç salgı bezi olarak tanımlayacağımız tiroit iki farklı hormon salgılar. Eğitimde hormonları, ne işe yaradıklarını, tiroit ve paratiroidin vücudumuza etkilerini öğreneceksin. Şimdi de “Pankreas ve Eşeysel Bezler” dersine başla. Endokrin sistem konularının sonuncusu, “Böbrek Üstü Bezleri (Adrenal Bezler), Timüs ve Epifiz Bezi”. Sen de hazırsan, şimdi bu konuyu tamamlamanın tam zamanı!

DUYU ORGANLARI ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:54:03 )

11.Sınıf biyoloji dersine sinir sistemi ile başladık. Endokrin sistem konu anlatımının ardından duyu organlarımız ve görevleri ile eğitimlerimize devam ediyoruz. 5 duyumuz ile ilgili eğitimlerimize ise, “Göz” ile başlıyoruz. “Göze Yardımcı Yapılar ve Göz Kusurları” eğitiminde kaşlar, kirpikler, göz kapakları, gözyaşı bezleri ve göz kaslarından söz ediyoruz. Yakını net görememe kusuru miyop mu yoksa hipermetrop mu bu derste öğreneceksin. Renk körlüğü, glokom ve presbitlik hakkında ne biliyorsun? Öğrendiklerinden sonra “Kulak”, “Burun ve Dil”, “Deri”, “Doku Çeşitleri (FL)” eğitimlerini de dikkatle dinle. Görme, işitme, koku alma, tatma ve dokunma organları hakkında öğrendiklerini mutlaka not al. Vücudumuzun en büyük ve en ağır organını öğrendiğinde çok şaşıracaksın!

DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:00:26 )

İskelet sistemini oluşturan önemli dokular hangileridir? Kas sistemi ve kasların çalışma mekanizması nasıldır? Tonguç gibi sen de “İskelet Sistemi ve Görevleri” hakkında önemli bilgileri ilk eğitimde bulabilirsin. “Kemik Doku”, “Kıkırdak Doku ve Eklemler”in görevlerini öğrendikten sonra mutlaka “Kas Doku” eğitimine başla. Çizgili kasların kasılması, Huxley’in kayan iplikler hipotezini daha önce duydun mu? “Kas Kasılması” birimine sarkomer denir. Huxley’in hipotezi, kas sarsı, ADP, ATP, kreatin, fosfat, laktik asit fermantasyonu ile ilgili detaylar eğitimde! Sahi sen hiç “Destek ve Hareket Sistemi Rahatsızlıkları” ile karşı karşıya kaldın mı? Bakalım bu rahatsızlıklar nelermiş. Tebrikler destek ve hareket sistemi 11.sınıf konu anlatımlarını da tamamladın!

SİNDİRİM SİSTEMİ ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:00:30 )

11.Sınıfta “Sindirim Sistemi” organları ve sindirim hakkında kapsamlı bilgiye sahip olacaksın. Sence protein, glikoz, nötral yağ, glikojen ve nişastadan hangisi sindirime uğramaz? Sindirim olayında görev alan enzimler nelerdir? Ayrıca sindirim nerede başlar? Bu soruların tümünü birlikte cevaplayacağız. Yepyeni bilgiler edineceğin eğitimlere başlarken kağıt ve kalemini hazırla. “Ağız, Yutak ve Yemek Borusu” ile başlayan sindirim hakkında öğreneceklerin seni şaşırtacak. Yemek borusu kardia denilen bölümle mideye bağlanıyor. İşte sindirimde görev alan sıradaki organlar; “Mide, İnce Bağırsak ve Kalın Bağırsak”. Mide kaslarının ve vücudumuzun çalışma sistemini öğrendin. Bir de bilmen gereken “Sindirime Yardımcı Yapı ve Organlar” var. “Besinlerin Kimyasal Sindirimi ve Emilimi” eğitimi ile sindirim sistemi eğitimini tamamladın. Geriye yalnızca “Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları” kaldı. Hâlâ neyi bekliyorsun? Hemen eğitime başla.