10.SINIF HÜCRE BÖLÜNMELERİ

Mitoz kadar hızlı, mayoz kadar kapsamlı ol! 👀

BİYOLOJİDE NELER VAR? ( 1 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 06:23 )

10. Sınıf Tonguç Plus'a özel biyoloji eğitimleri ile başlıyor! 😎 Bu sene biyoloji dersinde neler öğreneceksin, hiç merak ettin mi? Biz senin için tüm yılın konularını inceledik. 10. sınıfta “Hücre Bölünmeleri” ünitesiyle başlayan öğrenme serüvenin “Kalıtımın Genel İlkeleri" ünitesiyle devam edecek. Üçüncü ünitemiz ise, "Ekosistem Ekolojisi ve Güncel Çevre Sorunları" olacak. Bu eğitim yılı boyunca Tonguç Plus ailesi olarak yanında olduğumuzu sakın unutma. O zaman haydi, daha fazla beklemeden Biyolojide Seni Neler Bekliyor içeriğiyle ilk eğitimine katıl! 👈

MİTOZ VE EŞEYSİZ ÜREME ( 10 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 02:09:32 )

Biyoloji, hepimizin bildiği gibi canlıları inceleyen bilim dalıdır! Biz de biyoloji dersinin bu ünitesinde canlılarda bölünme ve çeşitlerini inceliyoruz. 10.Sınıf hücre bölünmeleri ünitesinde “Hücre Neden Bölünür?” sorusuna cevap buluyoruz. Sorunun cevabı ve kalıtım hakkında söylediklerimiz sende de “Hücre Döngüsü” eğitimi için merak uyandırdı mı? Bir de mitoz ve mayoz bölünme hakkında bilmen gerekenler var. Bu ünitede ilk olarak mitoz bölünmenin evrelerinden söz ediyoruz. Evreler; sıradaki iki eğitimde inceleyeceğimiz “Profaz, Metafaz, Anafaz, Telofaz ve Sitokinez”. Artık “Hücre Döngüsünün Kontrolü”nün nasıl sağlandığını öğrenmenin de vakti geldi. Temeli mitoz bölünmeye dayanan “Eşeysiz Üreme” ile üreyen canlıların hızlı çoğaldığını duymuş muydun? Ayrıca eşeysiz üreme altı grupta incelenir. Bunlar; bölünerek üreme, tomurcuklanma, sporla üreme, vejetatif üreme, rejenerasyonla üreme ve portenogenezle üremedir. Sen de dört eğitimde incelediğimiz, “Eşeysiz Üreme Çeşitleri”ni öğrenmek için hemen derse başla! Öğrendiklerini test etmek için “Konu Sonu Değerlendirme Testi”ni çözmeyi de unutma.

MAYOZ VE EŞEYLİ ÜREME ( 6 EĞİTİM ) ( TOPLAM SÜRE 01:21:33 )

Mitoz bölünmeyi kolayca kavradıktan sonra sıradaki konunun ne olduğunu tahmin etmiş olmalısın. Evet, doğru bildin. Sırada “Mayoz Bölünme” var. Evrelerini mitoz bölünmedeki gibi profaz, metafaz, anafaz ve telofaz olarak sıraladığımız mayoz bölünmenin sonunda da sitokinez saptanır. Ancak bu kez “Mayoz Bölünme I ve II” olarak iki bölümde incelenir. Biz de eğitimleri Tonguç ile dostları için mayoz I ve II olarak ayırdık. Bu arada, “Hücre bölünmelerinde kromozomların en net görüldüğü evre hangisidir?” sorunun cevabını eğitimlerde keşfettiğine eminiz. Şimdi de seni “Mayoz ve Mitoz Bölünmenin Karşılaştırılması” için sıradaki eğitimde bekliyoruz. “Eşeyli Üreme” dersini de dikkatle dinle. Üniteyi tamamlamak için “Eşeyli ve Eşeysiz Üremenin Karşılaştırılması” eğitimine başla. Öğrendiğin bilgileri maddeler halinde karşılaştırmak konuyu pekiştirmene yardımcı olacak. “Konu Sonu Değerlendirme Testi” de senin için eğitimlerin sonunda yer alıyor!

Çalışma Kağıdı
;